Internet je tajně monitorován i v Británii, řekl ministr Hague

Londýn – Do Británie se z USA přesunula vzrušená debata o sledování internetové komunikace. Ministr zahraničí William Hague v rozhovoru pro televizi BBC připustil, že britská vládní zpravodajská služba GCHQ se věnuje obdobné činnosti, která je ale „zcela legální“. Odmítl komentovat informace o tom, že britské tajné služby mají přístup k tajnému americkému programu PRISM, který internetovou komunikaci sleduje a vyhodnocuje.

V prvním oficiálním vládním komentáři dnes Hague BBC řekl, že USA a Británie si předávají zpravodajské poznatky, ale činnost britské tajné služby GCHQ podléhá „velmi přísným zákonným pravidlům“. Podle Haguea jsou „blouznivé“ představy o tom, že „lidé z GCHQ jsou rozesazeni po světě a hledají, jak prostřednictvím cizího úřadu v cizí zemi obejít zákony Spojeného království“. V pondělí prý Hague o tomto problému promluví v parlamentu.

Britský list The Guardian v pátek uvedl, že do té doby neznámý, přísně tajný protiteroristický program PRISM neslouží jen Spojeným státům. V jeho rámci prý získává data také britská vláda, a má tak přístup k elektronické poště, fotografiím a dalším dokumentům zachyceným přímo na serverech devíti velkých internetových společností.


Mezi Spojenými státy a Velkou Británií podle Haguea probíhá „sdílení zpravodajských informací mimořádného rozsahu“. Zacházení s poznatky získanými touto cestou ale podléhá britským zákonům. Veškeré zpravodajské informace jsou „legální, nezbytné, úměrné a cílené“, řekl ministr a dodal, že on sám schvaluje aktivity GCHQ „po většinu dnů v týdnu“. Britští občané se podle ministra nemají čeho obávat. „Pokud jste zákonů dbalým občanem, nikdy se nedozvíte, co všechno zpravodajské služby dělají, aby vám nikdo neukradl identitu nebo aby vás nevyhodil do povětří“.