Páteční střelba v Santa Monice má další oběť, útok byl plánovaný

Santa Monica (USA) - Střelec, který v pátek v kalifornské Santa Monice zabíjel na místní univerzitě, svůj útok zjevně plánoval. Uvedla to o víkendu šéfka místní policie Jacqueline Seabrooksová. Počet útočníkových obětí se dnes zvýšil z původních čtyř na pět, jedna postřelená žena totiž následkům zranění podlehla.

Motivy muže vyšetřovatelé zatím neznají. Souvislost ale hledají především v problematické situaci v rodině, kde jeho vražedné řádění začalo. Střelcem byl podle zjištění listu Los Angeles Times 23letý John Zawahri. Jeho otec Samir Zawahri přivedl do Santa Moniky svou rodinu v polovině 90. let. Brzy po přistěhování se ale Johnovi rodiče rozvedli. Podle sousedů byl John uzavřený a s nikým v sousedství se nestýkal.

Řádění střelce začalo už u něj doma. Muž nejprve zabil svého otce a bratra Chise Zawahriho a dům podle všeho sám zapálil. Pak unesl auto a jeho řidičku přinutil k cestě směrem k univerzitnímu areálu. Cestou ostřeloval linkový autobus, tři cestující při tom zranil. Po příjezdu na univerzitu pálil na osobní vůz a zabil řidiče, zaměstnance školy Carlose Franca. Jeho spolujezdkyni - Francovu dceru Marcelu – střelec těžce zranil. Dnes v nemocnici zemřela, uvedl list USA Today. Zawahri pak v univerzitním areálu před knihovnou zastřelil další ženu, jejíž identitu policie nezveřejnila. Poté vešel do knihovny, tam vypálil nejméně 70 ran. Nikoho ale nezranil, protože někteří studenti utekli okny nebo nouzovými východy a ostatní se zamkli ve vnitřní místnosti a dveře obložili velkými předměty. Přivolaní policisté pak útočníka v knihovně zastřelili.

Útok byl plánovaný

Seabrooksová poukázala na to, že útočník na sobě měl střeleckou vestu a s sebou měl asi 1 300 nábojů. „Jestliže někdo na sebe navlékne vestu určitého typu, vyjde s batohem plným naplněných zásobníků, má ruční zbraň a poloautomatickou pušku, unese auto, jde na univerzitu, zabije několik lidí a musí být neutralizován rukama policie, řekla bych, že to je dopředu plánované,“ uvedla.

Podle Seabrooksové útočník nastoupil na univerzitu v Santa Monice v roce 2010. Měl také problémy se zákonem, policie ale odmítla říci jaké, v té době byl totiž ještě mladistvý. Podle Los Angeles Times měl Zawahri v minulosti psychické problémy a byl kvůli tomu i hospitalizován.