Vojáci odrazili útok na kábulské letiště, sedm povstalců zemřelo

Kábul - Afghánští povstalci dnes nad ránem zaútočili na vojenskou část kábulského mezinárodního letiště, útok doprovázely silné exploze. Na místě zasáhli afghánští vojáci, kteří útok odrazili. Sedm povstalců zemřelo. Areál napadlo sebevražedné komando, které bylo vyzbrojené pancéřovými pěstmi a samopaly, k činu se přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Podle afghánského ministerstva vnitra bylo terčem akce očividně středisko NATO, které v areálu sídlí.

„Dnes jsme uskutečnili mohutný útok na vojenskou část kábulského letiště, kde jsou zahraniční jednotky. Nepřítel utrpěl velké ztráty,“ sdělil prostřednictvím zprávy sms mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.


Útok rebelů, kteří byli oblečeni v uniformách pohraniční policie, začal krátce po ranních modlitbách, kolem půl páté ráno místního času. Terčem útoku byla vojenská část areálu, která se nachází západně od civilního terminálu. Útočníci zaujali pozice v rozestavěné budově nedaleko letiště, odkud pálili na středisko aliance NATO. Z místa se ozývaly exploze, palba a bylo vidět stoupat dým.

Silnice kolem letiště byly v době střetu uzavřeny, lety z Kábulu byly zrušeny a linky mířící do afghánské metropole byly odkláněny do severního města Mazáre Šaríf. Letiště nicméně nebylo při boji nijak poškozeno a krátce po skončení bitvy se znovu otevřelo. Při útoku zahynulo sedm povstalců. Dva z nich se podle policie odpálili a zbývajících pět zastřelili příslušníci ozbrojených složek. 

Video Vojáci odrazili útok na kábulské letiště, sedm povstalců zemřelo
video

Vojáci odrazili útok na kábulské letiště, sedm povstalců zemřelo

Vojáci odrazili útok na kábulské letiště, sedm povstalců zemřelo

Telefonát Amirzada Ahmadzaie

Podle kábulského spolupracovníka organizace Člověk v tísni Amirzada Ahmadzaie nemířil útok přímo na ostře střežený areál letiště, ale na asi 2 kilometry vzdálenou obytnou čtvrť. Vojákům se podle něj podařilo zneškodnit nejen útočníky, ale také auto naložené výbušninami. Letiště přesto zůstává uzavřené. Útoky na přísně střežené letiště jsou výjimečné, což může být považováno za smělý cíl, neboť povstalci nejčastěji napadají méně střežené posty.

V západním, zahraničním sektoru, kde je místní velitelství NATO, byla v době útoku i stovka českých vojáků: národní podpůrný prvek, výcvikový tým pro vrtulníky, lékaři a jednotka biologické a chemické ochrany. „Informace měli všechny k dispozici. Nijak se na řešení incidentu nepodíleli, protože útok byl proveden v druhé části základny. Všichni vojáci jsou v pořádku,“ oznámila mluvčí generálního štábu AČR Jana Růžičková. 

Čtyřhodinovou bitvu tak sváděli výhradně jejich afghánští kolegové. Nakonec oznámili úspěch - beze ztrát. „Naše síly dnes prokázaly, že jsou schopné zmařit jakýkoliv útok, včetně složitých teroristických situací, jakou byla ta dnešní,“ komentoval mluvčí afghánského ministerstva vnitra.  

Afghánské i mezinárodní bezpečnostní složky jsou častým terčem islamistického hnutí Taliban a jeho spojenců, kteří bojují proti kábulské vládě podporované zahraničními silami. V dubnu Taliban zahájil jarní ofenzivu, jejíž obětí se staly již desítky lidí.