Labe v Německu boří hráze, na Dunaj se už připravuje Chorvatsko

Budapešť/Berlín - Pod náporem vody z Labe se dnes protrhla přehrada u malé německé obce Fischbeck. Vyhnala z domů 3 000 lidí a zastavila dopravu na páteřní železniční trati. Na čtvrteční kulminaci čeká na severu země Dolní Sasko a Šlesvicko-Holštýnsko. Budapešť už velká voda opustila, varování před rozvodněným Dunajem vydala maďarská vláda pro 12 okresů na jihu země. Na boj se živlem se už připravuje i Chorvatsko.

MAĎARSKO: Záplavová vlna se přesouvá na jih

Dunaj v Budapešti dosáhl rekordní úrovně 8 metrů a 90 centimetrů - zábrany ve městě jsou o čtyřicet centimetrů vyšší. Řeka v noci kulminovala. Podle místních obyvatel přesáhla rekord ve výšce hladiny z roku 1878 hned o 15 nebo 20 centimetrů. Město uzavřelo jednu stanici metra. Úřady nehlásí žádné oběti ani zranění. Po dosažení maxima začala hladina klesat, evakuováno bylo 1 500 lidí. Centrum včetně budovy parlamentu a obchodních čtvrtí záplavy nepostihly.

Hlavní záplavová vlna se nyní přesouvá na jih od Budapešti, kde je podle premiéra Viktora Orbána protipovodňový systém stabilní. Za nejohroženější místa předseda vlády označil přehradu Tass asi 50 kilometrů jižně od metropole, ves Kisapostag a most v Dunaföldváru. Podle maďarského protipovodňového štábu byla ochrana proti záplavám aktivována na 191 kilometrech toku Dunaje, jehož celková délka v Maďarsku je 807 kilometrů.

Zaplavené centrum Budapešti
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/TIBOR ILLYES

CHORVATSKO čeká rekord na Dunaji koncem týdne

Na záplavy se připravují další oblasti na dolním toku Dunaje. V Chorvatsku dnes navštívil ohrožené okresy premiér Zoran Milanović. Velké starosti dělá místním hospodářům hlavně obrovské množství trosek, kmenů a odpadků, jimiž rozbouřená řeka ohrožuje mosty a pobřežní infrastrukturu.

Do chorvatského města Vukovaru by povodňová vlna měla dorazit během příštích dvou dnů. Voda ve městě dosahuje výše 7,5 metru, dosavadní rekord 7,7 metru z roku 1965 by mohl být překonán koncem týdne. Místní radnice mobilizovala dobrovolníky, připraveno je 50 000 pytlů s pískem a 300 metrů mobilních zábran. Hladina Dunaje ve Vukovaru stoupá každou hodinu nejméně o dva centimetry. Ke stavbě protipovodňových hrází bylo povoláno zatím asi 200 příslušníků armády.

NĚMECKO: Domovy opustilo 23 tisíc lidí

Zatímco Dunaj v Budapešti se zastavil včas a nedpřesáhl výšku zábran, Labe v okolí německého Magdeburgu vystoupalo o třicet centimetrů výš, než se čekalo. Se 746 centimetry padlo historické maximum. „Nálada ve městě je špatná, opravdu špatná. Už včera jsme pomáhali nosit pytle s pískem, které to tu mají chránit. Lidé mají strach,“ uvedla Liane Nagenová, obyvatelka Magdeburgu. Ve městě musela být evakuována nemocnice a uzavřen železniční most. Na pomoc byly nasazeny tisíce vojáků.

V Sasku-Anhaltsku se navíc kolem půlnoci protrhla hráz ve standalské obci Fischbeck; průrva je asi padesát metrů široká a do bezpečí se muselo uchýlit více než 3 000 lidí. Obec je zaplavená do výše jednoho metru.

Celkem je v této spolkové zemi zapojeno do boje s povodní 9 000 vojáků. U Fishbecku pomáhají hasičům s budováním nové hráze o délce 3,5 kilometru, provizorní stavba by měla být dokončena ještě dnes. Úřady touto hrází chtějí zabránit, aby vodní masa pronikla do řeky Havoly (Havel).

Zaplavený Magdeburg
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/JENS WOLF

Znepokojení v postižených oblastech Německa navíc umocňují zprávy o anonymních telefonátech, které vyhrožují teroristickým útokem na hráze. Ministr vnitra obyvatele ujistil, že je bere vážně, a nařídil posílení hlídek a sledování přehrad z vrtulníků.


Protržení hráze u Fischbecku vážně narušilo dálkovou železniční dopravu. Přerušena je trať spojující Frankfurt a Hannover s Berlínem, provoz vázne i na trati do nizozemského Amsterodamu. Uzavřen byl železniční most u obce Hämerten, vlaky jezdí objízdnou trasou přes Wittenberg. Na tratích je nutné počítat až s tříhodinovým zpožděním.

Video Labe v Německu boří hráze, na Dunaj se už připravuje Chorvatsko
video

Labe v Německu boří hráze, na Dunaj se už připravuje Chorvatsko

Braniborské vodočty nadále hlásí stoupající hladinu Labe. Ve městě Wittenberge řeka v neděli večer dosáhla 785 centimetrů, což je historické maximum. Vodohospodáři předpokládají, že dnes by mohla padnout hranice osmi metrů a v úterý až 8,2 metru. Při ničivých záplavách v roce 2002 dosáhl vodočet ve Wittenberge na značku 734 centimetrů. Do města dorazila i kancléřka Angela Merkelová, slíbila pomoc.

Na kulminaci Labe stále ještě čeká Dolní Sasko. V obci Schnackenburg a ve městě Hitzacker v neděli padly rekordní stavy hladiny. Dnes zde, stejně jako v dalších obcích v okolí, kvůli velké vodě odpadla výuka na mnohých školách.

Na záplavu se připravuje severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko. V Hohnstorfu vodohospodáři očekávají ve čtvrtek hladinu na 10,15 metru. Doposud nejvyšší zaznamenaný stav vody zde byl 9,88 metru. Rekordně vysoké Labe se teď žene směrem na Hamburk, domovy zde muselo opustit přes 23 tisíc lidí.