Nová Příležitost k nalezení vody na Marsu?

New York - Marsovské vozítko Opportunity přišlo nejspíš s novým zásadním objevem. Na povrchu rudé planety našlo skálu, která by podle vědců mohla obsahovat jílové minerály. Jejich výskyt přitom naznačuje, že hornina byla někdy v minulosti vystavena dlouhodobějšímu působení vody. Robotické vozítko se na Marsu snaží najít vodu už devět let.

„Když se podíváte na všechny dosavadní objevy související s vodou, ve velké většině šlo o vodu s velmi nízkým pH, byla to tedy spíš kyselina,“ uvedl Steve Squyres z Cornellovy univerzity, který vede misi marsovských vozítek Spirit a Opportunity. „Jílové minerály mají tendenci vytvářet více neutrální pH. Jde o vodu, kterou můžete pít. Vodu, která je mnohem příznivější pro vznik života,“ dodal.

Vzhledem k tomu, že rentgenový spektrometr vozítka dokáže rozpoznat jen jednotlivé prvky v hornině, ale nikoli její mineralogické složení, je objev těžké oficiálně a stoprocentně potvrdit. Vědci nicméně tvrdí, že už samotná přítomnost jílů dokazuje, že Mars byl před miliardami let mnohem teplejší a vlhčí planetou.

Vozítko svůj objev učinilo v oblasti nazvané Cape York, která leží na okraji 22 metrů dlouhého kráteru Endurance. Vedoucí mise nyní robota poslali po hřebenu kráteru do oblasti přezdívané Solander Point. Právě tam by se mohly údajně nacházet další skály obsahující jílové minerály.

OpportunityOpportunity, která má velikost golfového vozítka, a její dvojče Spirit na Marsu přistály v lednu 2004. Jejich mise byla plánována jako tříměsíční s cílem najít známky toho, zda na sousední planetě Země byla někdy v minulosti voda. Našly množství takových stop a pak pokračovaly v jízdě nad rámec stanovené životnosti. Stáří Opportunity se však již začalo na vozítku projevovat. Jeho „robotické ruce“ ochabují a jeho solární panely ztrácejí účinnost. Vědci ho přesto chtějí nechat po Marsu jezdit tak dlouho, dokud to bude možné. Vozítko Spirit přestalo s řídicím střediskem komunikovat v březnu 2010.