Za komentáře na Twitteru vyměřil soud Kuvajťance 11 let

Kuvajt – Jedenáct let ve vězení vynesly 37leté Kuvajťance její komentáře na Twitteru. Podle soudu totiž urážely emíra a vybízely ke svržení režimu. Kuvajt se v poslední době zaměřil na stíhání kritiků nejvyšších činitelů monarchie na sociálních sítích a loni schválil nový zákon regulující tato média.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Oli Scarff

Húda Adžmíová je první známou ženou odsouzenou za kritiku kuvajtského panovníka, šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha. Jde také o dosud nejvyšší trest vynesený v podobných případech. Odsouzení Adžmíové potvrdil také šéf kuvajtského Sdružení na obranu lidských práv Muhammad Humajdí.

Soud ji shledal vinnou ve třech hlavních bodech obžaloby: urážka emíra, výzva ke svržení režimu a zlovolné používání mobilního telefonu k blíže neuvedeným urážkám vůči nespecifikované náboženské skupině. Adžmíová byla souzena na svobodě a může se proti rozsudku odvolat.

Organizace Amnesty International v listopadu varovala, že Kuvajt výrazně omezil svobodu projevu a shromažďování. Vyzvala také zemi, aby zajistila ochranu uživatelů sociálních médií, a to jak těch, kteří podporují vládu, tak těch, kteří jsou proti ní, pokud nenavádějí k rasové nenávisti nebo násilí. Twitter je v zemi se 3,7 miliony obyvatel velmi oblíbený.

Organizace Human Rights Watch v únoru uvedla, že od loňského října kuvajtská prokuratura obvinila z urážky emíra 25 lidí a šest z nich soudci poslali do vězení. Spojené státy i organizace ochránců lidských práv Kuvajt vyzvaly, aby respektoval svobodu projevu.