V Japonsku zemřel nejstarší člověk světa

Tokio - V Japonsku zemřel nejstarší člověk světa Džiroemon Kimura, bylo mu 116 let. Titul nejstaršího člověka nadále zůstává v Japonsku, převzala ho 115letá Misao Okawaová. Historicky jako nejdéle žijící člověk na světě je oficiálně vedena Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech.

Kimura se narodil 4. dubna 1897, mimo jiné tak zažil vládu čtyř japonských císařů. V době Kimurova narození činila v Japonsku očekávaná délka dožití 44 let. Nejstarším člověkem se stal 28. prosince 2012.

Misao Okawaová převzala titul nejstaršího člověka světa
Misao Okawaová převzala titul nejstaršího člověka světa

Kimura 45 let pracoval pro poštu, v roce 1965 odešel do penze a začal farmařit. Vydržel u toho až do 90 let. Měl sedm dětí, z nichž pět stále žije, 14 vnoučat, 25 pravnoučat a 14 prapravnoučat.

Svou dlouhověkost připisoval zdravému způsobu života. Byl nekuřák, jedl střídmě a hodně pobýval na čerstvém vzduchu. O svých 115. narozeninách novinářům řekl, že se udržuje v kondici studiem angličtiny.

„Džiroemon Kimura byl výjimečnou osobností,“ řekl šéfredaktor Guinnessovy knihy rekordů Craig Glenday. „Jako jediný muž v historii se dožil 116 let. Zaujímá skutečně mimořádné místo v dějinách lidstva,“ dodal.

V desítce nejstarších lidí planety jsou nyní samé ženy. Novým nejstarším mužem světa se podle amerických úřadů stal 111letý Američan narozený v Kanadě James McCoubrey.