From West to East: Texaské děti poprvé zamíří do vlasti svých předků

Washington/Kunovice (Uherskohradišťsko) – Vlast svých prapředků navštíví čtyři děti s českými kořeny z texaského města West, které v dubnu postihl výbuch místní továrny na výrobu hnojiv. Kunovická starostka Ivana Majíčková pozvala čtyři mladé Američany na mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto, který potrvá od 19. do 23. června. Je to poprvé, co z Westu nějaká výprava zamíří do země svých předků.

Jared Janek, Daniel Gerik, Mary Kathleen Janeková a Holly Soukupová, jejichž věk se pohybuje od 13 do 16 let, získali příležitost k návštěvě vlasti svých předků vítězstvím v soutěži esejí s názvem „Co znamená být Čech?“. Do klání, na jehož organizaci se podílely místní školy, se zapojilo 89 dětí. Příležitost napsat o neštěstí a jeho dopadu na město, jakož i o svém českém dědictví a kultuře, ale dostaly všechny děti ve Westu.

Výbuch továrny na hnojiva v TexasuVe Westu vypukl 17. dubna požár v továrně na výrobu hnojiv, který následně způsobil výbuch dusičnanu amonného. Exploze za sebou zanechala obrovský kráter a zničila budovy ve vzdálenosti 37 bloků od továrny. O život přišlo 14 lidí a dalších 200 bylo zraněno. 


Podle společnosti The American Friends of the Czech Republic (AFoCR) to bude vůbec poprvé, co z Westu pojede nějaká výprava do země svých předků. Děti budou podle Majíčkové ubytovány u rodin členů folklorních souborů. Přijedou 19. června do Prahy, kterou si druhý den prohlédnou. Poté je čeká přesun do Kunovic. „Absolvují nějaká vystoupení, potkají se s tanečníky verbuňku zapsaného na listinu UNESCO a možná se půjdou podívat i na dětské olympijské hry, jež v kraji zrovna probíhají. V pondělí jim pak ukážeme některá místa Zlínského kraje, v úterý odjedou do Prahy a ve středu ráno se vracejí zpět domů,“ popsala Majíčková.

Federální agentura odmítla další pomoc Westu

Americká vládní agentura odmítla poskytnout další finanční pomoc na obnovu zničené infrastruktury ve Westu. Prezident Barack Obama po neštěstí vyhlásil v postižené oblasti stav nouze, aby Texasu pomohl vypořádat se s následky; to znamenalo zelenou pro uvolnění prostředků z Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA). Tu o pomoc požádalo 775 lidí z Westu a agentura postiženým vyplatila více než sedm milionů dolarů (asi 134 milionů korun) v podobě přímé pomoci a nízko zúročených půjček.

FEMA však zamítla žádost o dodatečné fondy na obnovu infrastruktury. Ředitel agentury v dopise guvernérovi Perrymu uvedl, že potřebné peníze - podle tisku v řádu milionů dolarů - na dokončení rekonstrukce by měly opatřit stát Texas a místní úřady. Proti rozhodnutí agentury se Texas ještě může odvolat.

Škody ve Westu se zprvu odhadovaly na 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun). Nyní podle starosty město potřebuje na odstranění škod 57 milionů dolarů, včetně 40 milionů na znovupostavení zničené školy.