Za podporu tuniské feministky dostaly tři cizinky čtyři měsíce

Tunis – Ke čtyřem měsícům vězení byly dnes v Tunisku za neslušné chování odsouzeny tři zahraniční členky hnutí Femen. Tuniští policisté zatkli dvě Francouzky a Němku koncem května, když vysvlečené do pasu protestovaly před justičním palácem v tuniské metropoli proti zatčení místní aktivistky hnutí Femen Amíně Tajlúrové. Těla měly popsaná nápisy Propusťte Amínu.

Devatenáctiletá Tunisanka Amína je ve vazbě od 19. května. Je obviněna z nelegálního držení spreje se slzným plynem při květnové demonstraci islámských radikálů v Kajruvánu. Kromě toho by mohla být obžalována i ze znesvěcení hřbitova, protože byla zadržena, když na zeď kajruvánského hřbitova psala slovo Femen. Za to jí hrozí až dvouleté vězení.

Protest Aminy Tajlúrové
Zdroj: facebook
Autor: ČT24

Tunisku vládne po revolučních událostech v roce 2011 Strana obnovy, charakterizovaná jako umírněně islamistická. Prosazuje ale ve společnosti stále častěji islám a Tajlúrová proti tomu protestovala v duchu Femen. Zveřejnila na internetu své snímky, na nichž byla do půl těla nahá a trup měla popsaný protivládními hesly. Tuniští salafisté hlásící se k al-Káidě jí vyhrožovali smrtí, po tři týdny ji doma věznila rodina, dokud se jí v dubnu nepodařilo uprchnout.