Trochu rozpačitě se začala stavět kopie berlínského zámku

Berlín - Symbolickým poklepáním na obří základní kámen dnes německý prezident Joachim Gauck zahájil stavbu kopie někdejšího berlínského císařského zámku. Projekt z dílny italského architekta Franka Stelly má v budoucnu sloužit kulturním a vzdělávacím účelům a má se stát dalším z turistických lákadel německé metropole. Do útrob základního kamene byly předtím vloženy dnešní noviny, plány stavby a další připomínky dnešní slavnosti. Podle posledního průzkumu jsou ale téměř dvě třetiny Němců proti této stavbě.

Takzvané Humboldtforum vzniká na stejném místě nedaleko Alexandrova náměstí v centru, kde do roku 1950 stála městská rezidence panovnického rodu Hohenzollernů. Poté, co byla během druhé světové války vážně poškozena, nechal ji komunistický režim Německé demokratické republiky strhnout a místo ní vystavět budovu východoněmeckého parlamentu známou jako Palác republiky. I ten už z centra zmizel a nyní má místo něj do roku 2019 vyrůst téměř přesná replika bývalého zámku.

Za obnovu zámku bojuje skupina Berlíňanů už od začátku 90. let a v roce 2002 ji schválil Spolkový sněm. Největší kulturní projekt v současném Německu má ale v zadluženém hlavním městě řadu kritiků hlavně kvůli svým vysokým nákladům. Kvůli omezení státní podpory už výstavba také nabrala zpoždění oproti původnímu plánu. Budova by měla stát 590 milionů eur (15 miliard Kč). Většinu z toho má zaplatit německý stát, na Berlín připadá 32 milionů eur a 80 milionů se zavázala získat nadace berlínského zámku.

Model berlínského císařského zámku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Herbert Knosowski

Stellův projekt počítá s tím, že ze tří vnějších stran bude objekt detailní kopií barokní císařské rezidence, zatímco čtvrtá fasáda bude moderní. Vnitřní prostory budou uzpůsobeny současným výstavním a vzdělávacím potřebám. Hostit mají mimo jiné expozice mimoevropského umění.

Podle průzkumu pro magazín Stern s projektem souhlasí jen 30 procent Němců a téměř dvě třetiny jsou proti znovupostavení zámku. Někteří Němci záměru vyčítají právě to, že se z venku půjde o téměř věrnou kopii původní stavby, která podle nich nic nevypovídá o současné době. Někteří zase varují, aby se projekt nezměnil v další „černou díru na peníze“ - podobně jako problémová stavba nového berlínského letiště.

/*json*/{"map":{"lat":52.516916185381,"lng":13.401018977165,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.51808,"lng":13.400573,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/