Soud uvolnil Koženému miliony z prodeje chaty v Aspenu - zatím nepravomocně

New York/Nassau - Nejvyšší soud státu New York zamítl nárok harvardských fondů na finanční prostředky Viktora Koženého získané z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu ve státě Colorado. Dočasný příkaz blokující Koženému přístup k penězům stáhl, a fakticky mu tak umožnil operovat s 22 miliony dolarů (440 milionů korun) mimo dosah americké a české justice. Likvidátor harvardských fondů Zdeněk Častorál se ale odvolal, a rozhodnutí tak není pravomocné.

Harvardský průmyslový holding (HPH) se u newyorského soudu domáhal výnosu z prodeje chaty, kterou prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company vlastnila Koženého matka. Americká justice nechala peníze zadržet kvůli podezření, že se finančník dopustil podvodu a korupce při pokusu o privatizaci ropy v Ázerbájdžánu.

Američané loni na konci března definitivně neuspěli se žádostí o vydání Koženého z Baham. Mimo jiné to znamenalo, že by tamní soud musel uvolnit zadržené peníze. Spojené státy proto informovaly české úřady, že mohou na peníze vznést nárok. Prostředků se pak začal domáhat likvidátor HPH Zdeněk Častorál zastupující poškozené akcionáře Koženého privatizačních fondů.

Newyorský soud vydal loni v červnu dočasný příkaz, který znemožňoval penězi disponovat. Minulý pátek ale podle bahamského serveru Tribune 242 soudkyně nejvyššího soudu Ellen Coinová shledala žádost české strany jako procedurálně nedostatečnou a nárok odmítla. Otázka, zda mohou peníze z prodeje aspenské chaty posloužit ke krytí ztrát poškozených akcionářů, je tudíž podle Coinové jen „akademická“. Z rozhodnutí newyorského soudu tak česká strana ztratila možnost přístupu k penězům. Soudkyně zároveň zrušila rozhodnutí z loňského června, které finanční prostředky zmrazilo. Firma Landlock Shipping Company, fakticky tedy Viktor Kožený, má nyní možnost okamžitě těmito prostředky disponovat a vyvést je z dosahu české i americké justice.


Rozhodnutí není pravomocné

Rozhodnutí soudu není pravomocné, protože se česká strana odvolala. „Kožený s penězi nemůže nakládat, protože jsme podali odvolání, které bylo přijato,“ řekl Častorál.

Kožený zbohatl počátkem 90. let na české kuponové privatizaci. Získal moc nad velkou částí české ekonomiky, a když republiku v roce 1994 opouštěl, počítal se jeho majetek v miliardách korun. V červenci 2010 rozhodl Městský soud v Praze, že Kožený a jeho bývalý kolega Boris Vostrý mají jít za miliardové podvody každý na deset let do vězení, loni odvolací soud trest Koženému potvrdil a Vostrému o rok snížil. Kožený má také zaplatit škodu zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Česká justice požádala bahamské úřady o Koženého vydání.

Majitelem chaty v Aspenu je formálně společnost Landlocked Shipping Company Koženého matky Jitky Chvatíkové. Koženého právníci uvádějí, že chata i prostředky z jejího prodeje byly vždy výhradně jejím majetkem. Koženého matka si prý dům koupila v roce 1997 za 19,75 milionu dolarů. V roce 2005 pak nemovitost našla nového kupce za 22 milionů dolarů. HPH ale ve svém podání k newyorskému soudu označil takové tvrzení za podvodné. I americké úřady tvrdily, že mají dostatek důkazů o tom, že Kožený vystupoval před jinými lidmi jako majitel aspenské nemovitosti. Na finančníka podle nich byly napsány i účty na vodu a energie do chaty.