Božská loď s tchajkonauty zakotvila na oběžné dráze

Peking – Tchajkonauti po dvoudenním letu do vesmíru úspěšně zakotvili s čínskou vesmírnou lodí Šen-čou 10 u experimentálního modulu na oběžné dráze. Spojení vesmírného plavidla a kosmické laboratoře Tchien-kung 1 proběhlo bez problémů. Tři čínští astronauti mají na oběžné dráze strávit necelé dva týdny, jejich pobyt ve vesmíru má být zatím nejdelší čínskou pilotovanou misí.

Agentura Nová Čína oznámila, že zakotvení u modulu Tchien-kung, pohybujícího se na oběžné dráze, byl úspěšně dokončen v 13:18 pekingského času (7:18 SELČ). 

Trojice kosmonautů pod vedením velitele Nie Chaj-šenga bude na oběžné dráze provádět vědecké experimenty, testovat systémy modulu a také nacvičovat manuální spojení vesmírné lodi s pokusným modulem. 

Stávající mise je pátým letem čínské rakety s lidskou posádkou od roku 2003, kdy astronaut Jang Li-wej při prvním čínském pilotovaném letu do vesmíru v kosmické lodi Šen-čou 5 čtrnáctkrát obletěl Zemi.


Kosmonautka Wang Ja-pching, která je členkou týmu, se chystá během cesty přednést první přednášku z vesmíru studentům na Zemi. 

Mise Šen-čou 10 je zatím posledním krokem v plánech Číny umístit do roku 2020 na oběžnou dráhu vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Šedesátitunová čínská vesmírná stanice má být ve srovnání s ISS asi šestinová.