Předehnali Ameriku: Cosa Nostra chtěla před 20 lety používat drony

Řím – Sicilská mafie Cosa Nostra na začátku 90. let plánovala využít bezpilotní letouny – mnohem dříve než Spojené státy, které drony nasazují k cíleným útokům na teroristy na Blízkém východě jen několik let. S uvedenou informací přišel podle listu The Daily Telegraph Gaspare Spatuzza - uvězněný mafián a jeden z nejobávanějších zabijáků, který nyní spolupracuje s justicí. Policie jej zadržela v červenci 1997.

Spatuzza nyní před soudem uvedl, že před více než dvaceti lety dostal za úkol od jednoho z bratrů Gravianových, mafiánských bossů, aby pořídil letoun ovládaný na dálku, který by mohl nést výbušniny. „Řekl mi, že ostatní si je už také pořídili, takže musíme provést testy a udělat z těchto strojů létající bomby,“ popsal bývalý mafián. Letoun tehdy koupil v přepočtu za necelých 13 000 korun. „Provedl jsem určité testy. Museli jsme zjistit, jak stroj pilotovat a navádět na cíle a zároveň ho vybavit určitým množstvím výbušniny,“ uvedl Spatuzza. Neupřesnil nicméně, zda někdy mafie letouny využila přímo v akci.

Spatuzzova slova naznačují, že sicilští zločinci měli v 90. letech minulého století mnohem sofistikovanější metody, než se dosud myslelo. Cosa Nostra nechvalně proslula zejména využíváním bomb odpálených na dálku. V roce 1992 například umístila 500 kilogramů výbušniny na silnici spojující centrum Palerma s letištěm a odpálila ji, když kolem projížděl soudce Giovanni Falcone, jeden z největších bojovníků proti mafii. Při útoku tehdy zemřel on, jeho žena a tři policisté.

V sicilském Palermu se nyní koná proces s bývalými italskými politickými špičkami a mafiánskými bossy. Ti podle obžaloby uzavřeli v 90. letech nezákonnou „dohodu o neútočení“, která sice měla oficiálně zajistit klid zbraní, odstranila ale největší bojovníky proti mafii. Ostře sledovaný soud pokračuje 27. června.

Spatuzza byl obžalován ze 40 vražd, ale tvrdí, že ve vězení našel cestu k bohu, která ho přiměla vypovídat proti ostatním mafiánům. Výpověď o dronech učinil v rámci procesu ke smrti soudce Paola Borselliniho, který zemřel na následky mafiánského atentátu.