O krok blíž k americké intervenci: Asad prý použil chemické zbraně

Washington - Barackem Obamou avizovaný „zvrat v přístupu k syrské krizi“ je zase o něco blíž realitě. Americký prezident a další západní představitelé totiž dříve uvedli, že použití chemických zbraní Damaškem proti opozici by otevřelo cestu k případné intervenci. Podle amerických zpravodajských služeb se tak opravdu stalo - proti syrským vzbouřencům prý byly v menší míře použity chemické zbraně. USA už v reakci na to posilují vojenskou podporu hlavní syrské vzbouřenecké skupině. Podle zdroje agentury Reuters zahrnuje nová pomoc i dodávku některých zbraní.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

Podle Obamova poradce pro otázky národní bezpečnosti Bena Rhodese se prezident rozhodl poskytnout přímou vojenskou pomoc syrské opoziční Vrcholné vojenské radě (SMC). „To, co hodláme poskytovat SMC, bude rozsahem jiné, než co jsme poskytovali dříve,“ zdůraznil Rhodes na tiskové konferenci. O případném zasílání zbraní syrské opozici, což Washington dosud vždy odmítal, se ale nezmínil.

S odvoláním na nejmenovaný zdroj „blízký této záležitosti“ dnes uvedla agentura Reuters, že Obama povolil, aby se v rámci nové americké vojenské podpory syrské opozici poskytovaly syrským vzbouřencům „některé“ americké zbraně. Zdroj neupřesnil, o jaké zbraně se má jednat a kdy by je syrští vzbouřenci mohli dostat.

Video Telefonát Martina Řezníčka
video

Telefonát Martina Řezníčka

Telefonát Martina Řezníčka

S6 14.06.2013 6.00

Obama povolil větší vojenskou pomoc syrským povstalcům

Prezidentův bezpečnostní poradce také zdůraznil, že vláda zatím nijak nerozhodla o případném zřízení bezletové zóny nad Sýrií. Vyjádřil se krátce poté, co Bílý dům poprvé uznal, že režim syrského prezidenta Bašára Asada několikrát v menší míře použil proti opozici chemické zbraně. Podle amerických zpravodajských služeb při použití těchto zbraní zahynulo loni 100 až 150 Syřanů.

Spojené státy se poprvé rozhodly poskytnout pomoc přímo syrským opozičním bojovníkům koncem února. Oznámily tehdy, že opozici poskytnou nebojovou vojenskou techniku a humanitární pomoc v hodnotě 60 milionů dolarů (1,15 miliardy korun). Boje v Sýrii trvají více než dva roky a vyžádaly si podle OSN na 93 tisíc obětí.


„Prezident zkoumá a zvažuje, jaké další možnosti se nabízejí jemu, Spojeným státům i našim spojencům a partnerům pro příští a dodatečné kroky v Sýrii. Tento proces pokračuje,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Jay Carney. Obama podle Bílého domu také hodlá konzultovat situaci s Moskvou.