ČR ve světových médiích: Vláda na lavici obžalovaných i politická satira

Berlín - Jako milostnou aféru, která může české vládě přivodit konec, dnes líčí německé a rakouské deníky odhalení důvodů zatčení vysokých státních úředníků včetně šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové. Zatímco švýcarský tisk se ptá, zda tento zásah znamená konec „pražské kmotrovské republiky“, podle rakouského listu Der Standard poměry v Česku už připomínají satiru. Britská BBC se zase na uplynulý týden dívá očima českého premiéra, pro kterého to rozhodně nebyl týden jednoduchý: v úterý oznámil rozvod a v noci ze středy na čtvrtek došlo k zatýkání v kanceláři vlády. Francouzský deník Le Figaro pak napsal, že se na lavici obžalovaných ocitla i česká vláda.  

Českého premiéra Petra Nečase čeká obtížný víkend, možná poslední ve funkci, uvedla na svém webu britská zpravodajská stanice BBC. Nečas, který čelí po zatýkání šokujícím obviněním, neměl podle BBC dobrý týden: v úterý oznámil rozvod a v noci ze středy na čtvrtek ozbrojení policisté z jednotky bojující proti organizovanému zločinu dorazili do jeho vládních kanceláří.

Je to určitě největší Nečasova krize za tři roky v úřadu, zdůraznila BBC. Otázkou je: může přežít? Premiér zatím odmítá ustoupit, možná sází na to, že jeho koaliční partneři ještě nejsou připraveni svrhnout vládu, uvedla stanice.

Rakouský deník o české aféře
Zdroj: ČT24

Německý a rakouský tisk o ČR: Milostná aféra, která může potopit vládu

„Premiér Nečas stojí kvůli milostné aféře před pádem,“ píše německý Die Welt. Věnuje se rozboru vztahu premiéra s vedoucí jeho sekretariátu a obvinění vyšetřovatelů, že Nagyová nechala ze soukromých důvodů sledovat Nečasovu manželku. „Prosté drama žárlivosti, které ale může přivést premiéra i vládu k pádu,“ soudí konzervativní list.

Obdobně se vyjadřuje Sächsische Zeitung, který i údajnou korupci bývalých poslanců ODS ze strany Nagyové označuje za „milostnou službu pro premiéra“. Rakouský Kleine Zeitung svůj příspěvek nazval sarkasticky „Milovaný premiér“ a rovněž soudí, že „aféra může Nečase stát úřad“. „Nejen že žárlivá sekretářka premiéra nechala špiclovat jeho ženu, měla pro něj podplácet i poslance,“ shrnuje zjištění českých kriminalistů rakouský Die Presse v článku nazvaném „Hluboký pád Nečasovy vlády“.

Česko jako jedna velká satira:

  • Poměry v české politice dosáhly podle rakouského deníku Der Standard rozměrů satiry. Kromě nynější aféry kolem premiéra připomněl list nedávné vyjádření „alkoholu se nezříkajícího prezidenta“ Miloše Zemana, který se „nepřímo přirovnal k pijícímu demokratovi Churchillovi, jenž vyhrál válku, na rozdíl od abstinujícího diktátora Hitlera“. "Při těchto reálných poměrech v české politice musí závidět i ten nejkreativnější satirik."


Další německojazyčné listy kauzu spojují s korupcí. „Odhalení skandálu v kanceláři šéfa pražské vlády Nečase je znamením, že viditelně sebevědomá justice si věří. Nakonec může z této aféry země vyjít posílená,“ dočte se čtenář švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung, který se v titulku ptá, zda jde o „začátek konce pražské kmotrovské republiky“. „Ač se na propuknutý skandál nepěkně kouká, pro Česko přináší v zásadě jednu dobrou zprávu. Ukazuje se, že státní zastupitelství jedná stále více sebevědomě a nezávisle na politice a že policie při vyšetřování i v nejvyšších patrech politiky není - jako to bylo v minulosti časté - brzděna státními zástupci napojenými na politiky,“ píše curyšský list. Připomíná, že to byla právě Nečasova vláda, která tento boj korupci vyhlásila. „Paradoxně teď Nečas spadl pod kola své vlastní politiky,“ poznamenává Neue Zürcher Zeitung.

Francouzský tisk: na lavici obžalovaných ocitla i česká vláda

"Čtvrtek 13. června se nadlouho vryje do paměti Čechů. Poprvé policisté z brigády proti organizovanému zločinu prohledali - krátce před jednou hodinou ráno - palác premiéra Petra Nečase," napsal pražský zpravodaj francouzského listu Le Monde, který dopodrobna popisuje celou operaci a následující politické dopady. Zdůraznil, že šéf exekutivy byl o akci informován jen pár minut před jejím zahájením.

Francouzský deník Le Figaro soudí, že po obvinění sedmi osob blízkých vládní moci se na lavici obžalovaných ocitla i česká vláda. Další francouzský list Libération napsal, že Nečas bojoval v pátek o záchranu své vlády po „bezprecedentní vlně zatýkání“. Deník připomíná, že Českou republiku pravidelně postihují korupční aféry a že v žebříčku Transparency International je ČR na 54. místě za Kostarikou a Rwandou.

Belgický La Libre Belgique v článku nazvaném "Velký úklid„ o razii ozbrojených a maskovaných policistů v sídle vlády napsal, že šlo o “těžko uvěřitelné scény". Podle listu je obtížné odhadnout, jaké budou střednědobé důsledky celého zátahu. Podobně jako aféra Gorila na Slovensku by se mohlo ještě zvýšit znechucení občanů nad politikou. Tím, že Nečas odmítl odstoupit, vsadil premiér v pátek na to, že aféra brzy splaskne, napsal list. Podle deníku se zdají obzvlášť slabé důkazy o údajné korupci poslanců, kteří odstoupili údajně výměnou za funkce. La Libre Belgique také tvrdí, že TOP 09 se snaží od celé věci distancovat, možná proto, aby uzavřela spojenectví s favoritem příštích voleb, sociálními demokraty.

Reuters: Český premiér bojuje o přežití

„Češi jsou denně konfrontováni s důkazy o korupci, včetně zpráv o úplatcích státním úředníkům a o tom, jak bohatí pohrdají právem,“ upozornila agentura Reuters. „Vyšetřování Nagyové a dalších se jeví jako potvrzení toho, že policie a státní zástupci jsou nově ochotní udeřit na vlivné lidi,“ dodává. „To může být částečně způsobeno samotným Nečasem. Pod jeho dohledem se vláda snažila jmenovat státní zástupce, kteří by měli volnou ruku v hledání špinavostí,“ píše dále Reuters.

Agentura APA napsala, že před českou vládou se rýsuje smutný konec. „Původně to měl být ˙antikorupční kabinet˙, jak v roce 2010 neustále opakovala vytvořená koalice. Ale jsou to právě podezření z úplatkářství a ze závažného zneužití pravomocí, které nyní vládu srážejí k zemi. Přitom nejde jen o aktuální aféru. Dosud žádná vláda v Praze nebyla konfrontována s tolika korupčními skandály, jako ta současná,“ poznamenává APA.

Video Události: Šest obviněných ve vazbě, jednání o budoucnosti vlády pokračují
video

Události: Šest obviněných ve vazbě, jednání o budoucnosti vlády pokračují