Turecká policie zasáhla v Istanbulu slzným plynem

Ankara/Istanbul - Turecká policie dnes večer zasáhla slzným plynem a vodními děly proti protestujícím v parku u Taksimského náměstí v Istanbulu. Stalo se tak krátce poté, co premiér Recep Tayyip Erdogan varoval protestující, že pokud neopustí tento prostor před nedělním mítinkem jeho vládní strany, zakročí proti nim ozbrojené síly. Zásah proti demonstrantům v Istanbulu nebyl dnes v Turecku jediný. Dopoledne podobně zakročila policie v Ankaře, kde pomocí vodních děl a slzného plynu rozehnala demonstranty, kteří přes noc v metropoli vybudovali barikády u parlamentu.

Řady policistů a několik obrněných vozidel uzavřely Taksimské náměstí v centru města a policisté zaútočili na přilehlý park Gezi, kde protestující tábořili ve stanech více než dva týdny. Policisté v bílých helmách napochodovali do parku, zničili transparenty protestujících a nastříkali do stanů slzný plyn. 

Obyvatelé okolních čtvrtí vylezli na své balkóny nebo se vykláněli z oken a bouchali na hrnce a pánve. Řidiči projíždějících aut troubili na podporu protestantům. Několik z nich bylo vyneseno z parku na nosítkách do sanitek.

  • „Byl to absolutní chaos. Lidé zaplnili náměstí a přilehlý park. Policie asi hodinu po tom, co premiér vyzval lidi, aby park opustily, megafony vyzvala protestující k odchodu. Pak se strhla salva ohlušujících bomb, granátů se slzným plynem, létaly i gumové projektyly. Vyhnala všechny z parku a okolních ulic,“ popsal reportér ČT Václav Černohorský dramatický vývoj v Istanbulu. Do míst zásahu míří mnoho obyvatel Istanbulu a policistů a noc bude podle Černohorského určitě hodně dramatická.

Zásah proti demonstrantům v Istanbulu nebyl dnes v Turecku jediný

Ranní střet v ulici, která je blízko amerického velvyslanectví v Ankaře, se udál krátce před očekávanými manifestacemi, ve kterých přívrženci tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana mají podpořit proislámskou vládu v jejím sporu s demonstranty.

Recep Tayyip Erdoğan
Zdroj: ČTK
Autor: Burhan Ozbilici

Recep Tayyip Erdoğan: „Máme zítra (v neděli) naše shromáždění v Istanbulu. Říkám jasně: Taksimské náměstí musí být vyklizené, v opačném případě bezpečnostní síly této země vědí, jak ho vyklidit.“


Vládní představitelé v noci na dnešek požádali delegaci protestujících, aby přesvědčila stovky ostatních protivládních demonstrantů, že by měli opustit veřejný park Gezi v Istanbulu. Ten okupují už přes dva týdny. Představitelé demonstrantů ale ráno v prohlášení uvedli, že z parku neodejdou.

Erdoğan v minulých dnech opakovaně vyzval demonstranty k odchodu z parku, který podle něj musí být zpřístupněn obyvatelům. Lidem, kteří v parku stanují, ve čtvrtek pohrozil policejním zákrokem. Ujistil je, že pokud o tom rozhodne soud nebo obyvatelé v referendu, vláda ustoupí od stavby, která by zabrala jedno z mála zelených míst v Istanbulu a jejíž projekt zažehl vlnu protivládních protestů.

Video Nepokoje v Turecku pokračují
video

Nepokoje v Turecku pokračují

Nepokoje v Turecku pokračují

Telefonát Václava Černohorského

Demonstranti vzkazují: Budeme pokračovat!

Demonstranti v parku dnes zdůraznili, že již nejde jen o park, ale i o odchod Erdoğana, který je podle nich autoritativní, chce islamizovat zemi a zdiskreditoval se nyní tvrdými zásahy proti poklidným protestům. „Budeme pokračovat v našem odporu proti veškeré nespravedlnosti v zemi. Je to jen začátek, náš boj bude pokračovat!“ uvedlo sdružení Taksim Solidarit, které reprezentuje demonstranty.

Protesty, které začaly po násilném potlačení demonstrace za zachování parku na Taksimském náměstí v Istanbulu, si po celém Turecku již vyžádaly v řadách demonstrantů podle agentury AFP čtyři mrtvé a kolem 7 500 zraněných. Při střetech zemřel podle AP také jeden policista a dalších 600 policistů utrpělo zranění.

Demonstranti v parku Gezi, Istanbul
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vadim Ghirda