Za dvanáct let nás bude na Zemi o miliardu víc

Praha – Podle zjištění Organizace spojených národů poroste počet lidí žijících na Zemi rychleji, než se očekávalo. V této chvíli žije na planetě asi 7,2 miliardy obyvatel, v příštích 12 letech by měla populace narůst o další miliardu. Důvodem je hlavně rychlý nárůst počtu obyvatel v nejchudších zemích. Nejvíce obyvatel - 1,45 miliardy - bude mít Indie, která v roce 2028 předstihne Čínu.

Naopak populační růst v Číně by se měl zastavit a po roce 2030 začne lidí ve v současnosti nejlidnatější zemi ubývat. Počet obyvatel 49 nejméně rozvinutých zemí se do roku 2050 zdvojnásobí z 900 miliónů na 1,8 miliardy, zatímco počet obyvatel rozvinutých zemí se skoro nezmění. Rychle poroste i počet obyvatel afrických zemí, například Nigérie, Nigeru, Etiopie a Ugandy.

Celkem by podle odhadů OSN mělo v roce 2050 na zemi žít 9,6 miliard lidí, což je o 300 milionů víc než podle posledního odhadu z roku 2010. O dalších 50 let později by pak podle OSN mohla světová populace přesáhnout 10 miliard.

V rozvinutých zemích se podle OSN nebude rodit dost dětí pro udržení současného počtu obyvatel, toho dosáhnou tyto země spíše díky přistěhovalcům ze zemí s rychle rostoucí populací. Na jedné straně rychlý nárůst populace v rozvojových zemích může vést nejen k nedostatku potravy, ale také k nezaměstnanosti, na druhé straně snižování množství obyvatel rozvinutých zemí zatíží jejich důchodové a zdravotnické systémy, varuje studie. "Hlavní je vyvarovat se extrémů. Cestou ale není kontrola populačního růstu, ale spíše změna životního stylu," myslí si šéf divize OSN zabývající se populačním růstem John Wilmoth.