Maďaři obžalovali Csatáryho z válečných zločinů

Budapešť - Maďarská prokuratura obžalovala Lászla Csatáryho z válečných zločinů spáchaných za druhé světové války. Proces s ním by měl začít do tří měsíců. O jeho vydání přitom žádá Slovensko, kde nyní 98letý muž za války působil. Csatáry byl v někdejším Československu odsouzen k trestu smrti, který slovenský soud nedávno změnil na doživotí.

Podle budapešťské prokuratury je Csatáry obžalován z nezákonné popravy a mučení lidí, čímž se dopustil válečných zločinů částečně jako pachatel a částečně jako spolupachatel. Proces by měl začít do tří měsíců. „Internované Židy pravidelně bil holýma rukama, bez jakéhokoli důvodu je bičoval, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených lidí,“ upřesnila mluvčí budapešťské prokuratury Bettina Bagolyová.

László CsatáryPodle Wiesenthalova centra sehrál Csatáry klíčovou roli v deportaci více než 15 tisíc Židů do Osvětimi na jaře 1944. Za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu. Na konci války Csatáry uprchl z Maďarska a usadil se v Kanadě, která mu udělila občanství. V říjnu 1997 tuto zemi opustil, aby se vyhnul hrozícímu vyhoštění kvůli tomu, že kanadské občanství získal na základě falešných údajů. Loni byl odhalen v Budapešti, kde žil pod cizím jménem. Následně na něj byla uvalena domácí vazba.


Na Slovensku je Csatáry podezřelý také z podílu na dalším válečném zločinu. Případ, v němž nebyl zatím nikdo obviněn, souvisí se zatčením a následnou deportací mladého Slováka v roce 1945 do Německa.

Krajský soud v Košicích letos formálně změnil na doživotí původní verdikt československého soudu, který v roce 1948 odsoudil Csatáryho v nepřítomnosti za válečné zločiny. Trest smrti byl totiž v Československu zrušen na začátku 90. let. Slováci si od změny trestu slibovali, že jim tento krok umožní dosáhnout vydání Csatáryho z Maďarska. Vzhledem k jeho věku a špatnému zdravotnímu stavu a ke skutečnosti, že proces by měl trvat nejméně několik měsíců, je málo pravděpodobné, že se Csatáry vydání na Slovensko dožije.

Video Telefonát Davida Miřejovského
video

Telefonát Davida Miřejovského

Telefonát Davida Miřejovského

PP 18.6.

Události o obžalobě Csatáryho