Turecká policie zatýkala odpůrce, šíří se nová forma protestu

Istanbul – Desítky lidí byly zadrženy při raziích turecké policie v bytech a dalších místech v Istanbulu, Eskişehiru a Ankaře. Uvedla to státní televize TRT. Protivládní protesty v zemi mezitím pokračují, třebaže na Taksimském náměstí v Istanbulu byl v noci na dnešek ve srovnání s předchozími dny relativní klid; pokojně proběhla i pondělní jednodenní stávka svolaná pěti odborovými centrálami. Turci se také uchýlili k nové formě protestu: mlčky a nehnutě stojí na náměstí a hledí před sebe.

Podle agentury AFP jsou zatýkáni hlavně činitelé menší levicové strany, která je v organizování nynějších protestů velmi aktivní. Podle istanbulské advokátní komory bylo zatčeno na 90 členů tzv. Socialistické strany utlačovaných (ESP), mezi nimiž je i její šéf Alp Altinörs. Turecké zpravodajské kanály NTV a CNN-Türk uvedly, že policie podnikla razie také v redakcích listu Atilim a nezávislé tiskové agentury Etkin, které jsou blízké ESP. Podle státní televize TRT zatkli policisté nejméně 25 osob v metropoli Ankaře, dalších 13 v Eskişehiru na západě země a „mnoho“ v největším městě Istanbulu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil nad zásahy policie v zemi znepokojení a vyzval k maximální zdrženlivosti.

Nová forma protestu

Turci se v pondělí večer uchýlili k nové formě protestu. Místo skandování protivládních hesel si doprostřed Taksimského náměstí stoupl na několik hodin muž jménem Erdem Gündüz, který nehnutě hleděl před sebe. Večer se k němu připojili další lidé, než je všechny z místa odvedla policie. Nový způsob protestu si získává na Twitteru stále více příznivců. 

Ministr vnitra Muammer Güler dnes naznačil, že proti podobným „stojícím mužům“ policisté zasahovat nebudou. „Jestliže tento protest nebude narušovat veřejný pořádek, nebo obecně ovlivňovat život, nezasáhneme,“ uvedl ministr.  

Premiér Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že by měla být posílena policie, aby mohla proti protestujícím zasahovat ještě účinněji než dosud. Doposud prý jednala „zdrženlivě“ a v rámci svých pravomocí.

Turecké pořádkové síly v posledních dvou dnech tvrdě rozehnaly pouliční protivládní demonstrace pomocí slzného plynu a vodních děl. Střety následovaly po sobotním tvrdém zásahu pořádkových sil v Istanbulu, kde policisté vyhnali z parku Gezi demonstranty, kteří toto území dlouhodobě okupovali. Příčinou byl odpor proti kontroverznímu developerskému projektu, jemuž měl park částečně padnout za oběť.

Protesty neutišil ani slib turecké vlády, že s úpravami parku Gezi počká na rozhodnutí soudu. Kabinet dokonce naznačil možnost uspořádat v Istanbulu referendum o stavbě, demonstranti tomu ale příliš nevěří. Kvůli pokračujícím protestům varovali někteří členové vlády, že budou proti opozici v ulicích použity tvrdší prostředky včetně armády. Premiér Erdoğan svolal také několik shromáždění na svou podporu, aby ukázal, že kromě kritiků má i mnoho stoupenců.