Istanbul po jihoamericku? Desetitisíce Brazilců vyšly do ulic

São Paulo – Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst. Protesty původně odstartovalo zdražení veřejné dopravy, demonstrace se ale rozšířily kvůli nespokojenosti obyvatel s veřejnými službami a stížnostem na policejní násilí a vládní korupci. Pochody se organizují převážně prostřednictvím sociálních sítí. Demonstranti v noci na dnešek zablokovali ulice a zastavili dopravu v několika městech, včetně São Paula, Rio de Janeira, Belo Horizonte a Brasílie, kde se davy shromáždily před budovou kongresu a prezidentským palácem.

Pochody začaly tento měsíc malým protestem v São Paulu proti mírnému růstu jízdného v autobusech a metru. Mnoho lidí střední třídy nejprve demonstracemi opovrhalo kvůli vandalismu, protože demonstranti poškodili na jedné z hlavních tříd města výkladní skříně a zastávky metra a autobusů. Postupně se však protesty rozrostly do dalších měst a hnutí získalo obrovskou podporu kvůli zásahům policie proti demonstrantům. Minulý týden policie v São Paulu použila gumové projektily a slzný plyn a při střetech bylo zraněno více než 100 lidí, včetně 15 novinářů.

Protesty nabírají na síle i kvůli plánovaným sportovním událostem v zemi. Brazílie nyní hostí fotbalový konfederační pohár a příští rok se zde uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Vláda doufá, že tyto události spolu s letními olympijskými hrami v roce 2016 budou prezentovat zemi jako rozvíjející se mocnost na světové scéně. Další významnou událostí bude také příjezd nového papeže Františka letos v červenci. První zahraniční cesta nového papeže by mohla přilákat více než dva miliony návštěvníků.


Některým demonstrantům jsou výdaje miliard ze státního rozpočtu na nové stadiony v době chatrného stavu veřejných financí trnem v oku. Další kritika se při protestních pochodech snáší na politickou korupci a nedostatečnou a přeplněnou veřejnou dopravu.

  • Zničené bankomaty po demonstraci v Riu
    Zničené bankomaty po demonstraci v Riu autor: Victor R. Caivano, zdroj: ČTK/AP
  • Protesty v Brazílii
    Protesty v Brazílii autor: Eraldo Peres, zdroj: ČTK/AP

„Lidé prokázali, že jsou ochotní vyjít do ulic, když jsou nespokojení. Viděla jsem studenty, státní zaměstnance, starší lidi, ale i důchodce. Zkrátka jsou tu zastoupeny všechny skupiny. To, myslím, dostatečně ilustruje, jak moc toužíme po změně,“ říká jedna z demonstrantek. „Protestujeme za naši budoucnost. Za lepší zdraví a vzdělání pro naše děti. Současná situace je mizerná. Naše země má na mnohem víc. Musíme se z téhle mizérie dostat,“ připojuje se další protestující v masce hnutí Anonymous.

Video Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst
video

Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst

Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst

12:00 18.6.

Telefonát Martina Reye

Jak v rozhovoru pro ČT uvedl odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey, rozbuškou protestů byly hlavně chystané velké sportovní akce. Problémy, proti nimž lidé v ulicích protestují, jsou totiž již dlouhodobějšího charakteru a tamní vláda zdůvodňuje řadu nepopulárních opatření právě blížícími se velkými akcemi. Čím dál více tak opomíjí potřeby běžných obyvatel, které nebyly dostatečně uspokojovány už dříve. Vlny násilí v zemi se Rey nicméně neobává, protože většina demonstrací byla zatím poklidná a podle všeho je bude chtít poklidně řešit i prezidentka Dilma Rousseffová.