Česko ubezpečilo Evropskou komisi, že se skandál netýká fondů EU

Brusel - České ministerstvo financí potvrdilo Evropské komisi, že vyšetřování skandálu, který vedl k rezignaci premiéra Petra Nečase, se netýká evropských fondů. Mluvčí eurokomisaře pro regionální politiku Shirin Wheelerová zdůraznila, že nadcházející vládní změny v České republice by měly zachovat kontinuitu mezi úředníky státní správy, kteří peníze z evropských fondů spravují.

Podle Wheelerové je k dopisu ministerstva financí připojen i dopis českého státního zastupitelství, které potvrzuje, že kauza se evropských fondů netýká. Příslušná oddělení Evropské komise nyní budou tyto dopisy analyzovat a měly by v příštích dnech potvrdit, zda i z jejich pohledu je to dostatečné ujištění, řekla. Dala najevo, že nevidí důvod, proč by se to nemělo stát. Současně zdůraznila, že „žádné fondy nejsou zablokovány a nejsou žádné náznaky, že by se tento skandál týkal evropských fondů“.

Komisi podle mluvčí velmi záleží na tom, aby byla v české státní správě zachována kontinuita, pokud jde o správu fondů. „Ať se stane v příštích týdnech na politické úrovni cokoli, je velmi důležité udržet kontinuitu ve státní službě při každodenní správě evropských fondů,“ řekla. „Chtěli bychom, aby odbornost a zkušenost zůstala zachována na místní úrovni i na úrovni ministerstev. To je velmi důležitá věc a vždy to pro Českou republiku bylo klíčové,“ dodala.

V České republice není dosud přijat zákon o státní službě, přestože to byla jedna z podmínek vstupu země do unie v roce 2004. Již dříve nejmenovaný unijní zdroj uvedl, že je pro představitele komise komplikované, že se i na nižších úrovních často mění představitelé jednotlivých českých úřadů a ministerstev, s nimiž v ČR jednají. Stejně tak je přijetí zákona o státní službě nezbytným předpokladem pro čerpání evropských fondů v příštím období 2014 až 2020.

Podle Wheelerové je kontinuita klíčová obzvlášť teď, kdy „jsme v kritické době pro strukturální fondy“. Jsme na konci nynějšího období, kdy je potřeba čerpat nevyužité fondy, a před začátkem dalšího období, kdy plánujeme, jak využít investice nejlepším způsobem, řekla.