Google chce zveřejnit počty žádostí od amerických tajných služeb

Washington - Internetová společnost Google dnes požádala soud dohlížející na americké zpravodajské služby, aby jí povolil zveřejnit počet úředních žádostí o informace o uživatelích, odůvodněných zájmy národní bezpečnosti USA. Chce tak smýt podezření kolující v amerických denících, že by vládě umožnila přímý vstup do počítačových sítí.

Krok Googlu následuje po obdobném postupu společností Facebook, Microsoft či Apple, které si vyžádaly od vlády USA povolení zveřejnit počty požadavků od amerických úřadů v rámci monitorování uživatelů internetu. Ale vláda souhlasila jen v omezené míře: zveřejnit se smí celkový počet žádostí bez rozlišování mezi požadavky kriminálních vyšetřování a otázek národní bezpečnosti, a to pouze za půlroční období. Podle takto zveřejněných údajů se požadavky týkaly desetitisíců uživatelů, kterých jsou ve světě stamiliony.

Kupříkladu Facebook sdělil, že ve druhé polovině roku 2012 od amerických úřadů obdržel kolem 9 500 požadavků, které se týkaly kolem 18 500 uživatelů sítě (a těch má Facebook po světě více než 1,1 miliardy). Microsoft zase obdržel „různé požadavky“, které se ve druhém pololetí 2012 týkaly kolem 31 tisíc uživatelů. Google ale chce zajít dále a požádal soud o to, aby mu dovolil zveřejnit odděleně počet žádostí týkajících se národní bezpečnosti. „Pověst firmy byla poškozena nepravdivými informacemi v tisku a uživatelé Googlu se kvůli těmto nařčením znepokojují,“ vysvětlila společnost v žádosti soudu. Facebook, Google a Microsoft již dříve zdůraznily, že nikdy neumožnily americké vládě přímý vstup do svých počítačových sítí, jak nedávno tvrdily některé americké deníky.

Zprávy o tajném programu, kterým zpravodajské služby USA sledují internetovou komunikaci, vyvolaly v minulých dnech v USA i v Evropě skandál. Americká rozvědka podle zveřejněných zpráv spolupracuje s velkými internetovými společnostmi, na jejichž serverech citlivá data získává. Podle americké vlády se tak děje v rámci protiteroristického programu Prism, který je legální, probíhá pod dohledem soudu a neodporuje zákonům USA.


Společnosti zapojené do programu PRISM
Zdroj: ČT24