Opozice neustoupí. Asad musí pryč za každou cenu

Istanbul - Syrská opozice je přístupná každému politickému řešení krize v zemi, které ukončí krveprolévání. Trvá ale na svržení prezidenta Bašára Asada, a to i za cenu nasazení vojenské síly. Uvedla to dnes syrská opoziční koalice v reakci na úterní závěrečné prohlášení účastníků summitu zemí G8.

To vyzývá k hledání politického řešení syrské krize a k vytvoření přechodné vlády v Sýrii, neobsahuje ale žádné požadavky týkající se prezidenta Asada.

Syrská exilová opozice sdružená v zastřešující organizaci NCSROF uvedla, že je přístupná jakémukoliv politickému řešení, které „ukončí krveprolévání a uspokojí snahy syrského lidu svrhnout Asadův režim a postavit před soud ty, kdo páchali zločiny na syrském lidu“. Dosažení tohoto cíle podle NCSROF opravňuje využití všech prostředků - včetně nasazení vojenské síly.

Opoziční koalice zároveň ocenila slib účastníků summitu G8 poskytnout humanitární pomoc Sýrii ve výši 1,5 miliardy dolarů (287 miliard korun). Požaduje ale v této souvislosti, aby byla zapojena do rozdělování těchto prostředků.

Francouzi cvičí povstalce

Izraelský vojenský rozhlas dnes oznámil, že Francie pomáhá cvičit syrské povstalce bojové taktice a zacházení se zbraněmi. Francouzští vojáci prý Syřany cvičí v Turecku a v Jordánsku. Na výcviku syrské opozice se podílejí také Spojené státy. Američtí vojáci podle zpráv z března učí syrskou opozici zacházet s protitankovou a protiletadlovou technikou v Jordánsku.

Podle vojenského rozhlasu pracují Francouzi se Saúdskými Araby, kteří povstalce financují. Francie je také zapojena do příprav ženevské konference o Sýrii. Prezident François Hollande v úterý prohlásil, že Francie nebude proti účasti Íránu na této konferenci. Účast Íránu prosazuje Damašek a Moskva, západní státy ji dosud vylučovaly. Hollande řekl, že u jednacího stolu uvítá nově zvoleného íránského prezidenta Hasana Rúháního, „pokud jeho účast bude užitečná“.