Jak funguje vesmír? Šestnáct východů slunce denně - a UFO nikde…

Peking - Nezvyklou přednášku přímo z vesmíru za sebou mají desítky milionů žáků čínských základních a středních škol. Čínská kosmonautka Wang Ja-pching jim prostřednictvím videa vysvětlovala z kosmické lodi Šen-čou 10 fyzikální jevy ve stavu beztíže, předváděla vědecké pokusy a popisovala okolní prostředí. Tři sta třicet vybraných žáků základních a středních škol navíc přednášku sledovalo ve speciální třídě v Pekingu, odkud mohli 33leté tchajkonautce v přímém přenosu klást otázky.

Cílem přednášky bylo zpopularizovat čínský vesmírný program pro mládež. Podle čínského ministerstva školství výkladu kosmonautky naslouchalo 60 milionů studentů a učitelů po celé Číně.

V reakci na dotazy Wang popsala, co v kosmu vidí. „Hvězdy jsou mnohem jasnější, ale neblikají“, protože ve výhledu nebrání atmosféra Země, uvedla. „Obloha, kterou vidíme, není modrá, ale černá. A každý den jsme svědky šestnácti východů slunce, protože každých 90 minut náš modul oběhne kolem Země,“ řekla. „A vidíte také ve vesmíru poletovat nějaké odpadky?“ tázal se další žák. Na jeden z dotazů odpověděla, že dosud sice neviděli poletovat kolem žádné odpadky, nicméně obecně jsou odpadky ve vesmíru velký problém.

Wang Ja-pching:

Čínská kosmonautka Wang Ja-pching„Planetu Zemi vidíme z našeho okna, můžeme sledovat východ i západ slunce. UFO jsem zatím žádné neviděla.“


Během přednášky, která trvala 51 minut a která připomínala dětský televizní naučný pořad, Wang rovněž za pomoci míče, vody, dětské káči i svého kolegy vysvětlovala fungování fyzikálních zákonů ve stavu beztíže. Kosmonautka předvedla, jak v beztížném stavu v modulu s lehkostí dokáže zvednout své mužské kolegy. Rovněž ukázala, že v kosmu nefungují běžné váhy a poté upotřebila speciální pružinovou váhu používanou ve vesmíru k určení hmotnosti velitele posádky Nie Chaj-šenga.

Čínská kosmonautka Wang Ja-pching při vesmírné přednášce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: CCTV

Velitel posádky Nie potom předvedl mytickou polohu levitujícího lotosového květu, která je známá všem příznivcům filmů točících se kolem čínského bojového umění. „Ve vesmíru jsme všichni mistři kung-fu,“ podotkla Wang.

Největší ohlas vzbudil experiment s vodou, při němž Wang ukázala, že voda se vzhledem k většímu povrchovému napětí ve vesmíru chová spíš jako nafukovací balonek. Kosmonautka podle zpravodajského serveru BBC News nejprve vytvořila za pomoci kovového kruhu tenký film vody a přilitím dalšího množství kapaliny proměnila tenkou vodní vrstvu ve vodní kouli. Poté kouli zvětšovala tím, že do ní injekcí vpravovala další kapky. Od studentů za to sklidila potlesk.

Čínská kosmonautka Wang Ja-pching při vesmírné přednášce
Zdroj: ČTK/AP/Xinhua
Autor: Wang Yongzhuo

Druhá čínská žena ve vesmíru mluvila z čínské vesmírné laboratoře Tchien-kung, u níž nyní kosmická loď Šen-čou 10 kotví. Pátá čínská vesmírná pilotovaná mise by měla trvat do 25. nebo 26. června. Dnes má tříčlenná čínská posádka na programu rovněž test manuálního spojení plavidla Šen-čou s pokusným modulem. To bude zahrnovat návrat kosmonautů do lodi Šen-čou, její odpojení od modulu, oblet laboratoře a opětovné zakotvení.