NATO na Slovensku nacvičuje kulový blesk

Bratislava - Kyrgyzstán neprodlouží Američanům pronájem letecké základny, klíčové pro zásobování vojáků v Afghánistánu. Počítalo se s ní přitom i pro stahování koaličních jednotek ze země, což má být největší logistickou operací v historii. NATO na ni právě teď trénuje na Slovensku.

Češi, Slováci, Němci a Poláci společně cvičně vykládají bojová vozidla pěchoty. Tito vojáci už spolupracovali v Kosovu, Iráku nebo Afghánistánu. Příští zahraniční mise budou o ještě větší kooperaci. I proto, že armády musí šetřit. „Každá armáda bude mít na starost jednu věc. Všechno najednou nikdo nezvládne,“ vysvětluje ředitel cvičení Capable Logistician 2013 Miroslav Pelikán.

Vojáci musí během cvičení poznat i techniku spojenců. Úplně poprvé například vidí belgická posádka vyprošťovacího vozu Pragu V3S z výzbroje slovenské armády. „Je to opravdu veterán, díval jsem se na něj a pak ho i řídil a musím říct, že jezdí opravdu dobře,“ pochvaluje si Julles Lefever.

Cvičení Capable Logistician 2013
Cvičení Capable Logistician 2013

Zahraniční mise jsou bez perfektně zvládnuté logistiky nemyslitelné. NATO se navíc do konce příštího roku stáhne z Afghánistánu, což bude největší převoz vybavení v historii aliance. Americké ozbrojené síly rozhodly, že v zemi nechají materiál za víc než 130 miliard korun – jeho návrat do Spojených států by byl příliš drahý. To česká armáda už domů většinu výstroje odvezla.

Při stahování musí česká armáda využívat spojence a jejich letadla. Letouny CASA nestačí - nepojmou totiž dost nákladu.

Cvičení na Slovensku plánovalo NATO dva roky. Vyšlo i počasí – teplota se totiž šplhala k 40 stupňům Celsia – a i v takových podmínkách na přímém slunci se musí vojáci naučit bezchybně plnit úkoly.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského