EU hrozí Turecku zrušením přístupových jednání

Brusel - Evropská unie možná odvolá zahájení dalšího kola přístupových rozhovorů s Tureckem. Začít mělo příští středu. Německo jednat odmítá kvůli momentální politické situaci v Turecku, kde se odehrávají násilnosti při protivládních demonstracích.

Na konzultacích zástupců 27 členských zemí EU dalo Německo najevo, že kvůli současnému politickému klimatu v Turecku nebude s dalším kolem přístupových jednání souhlasit. Výhrady vyjádřilo také Nizozemsko.

Pokud by Německo svůj postoj nezměnilo, konala by se v pondělí v Lucemburku jen politická debata o aktuální situaci v Turecku. Každý krok v přístupových jednáních totiž musí jednomyslně schválit všech 27 států.

Přístupová konference plánovaná na příští středu měla přinést průlom do rozhovorů EU s Ankarou po více než dvou letech jejich zamrznutí. Počítalo se s otevřením dalších 35 kapitol souvisejících s regionální politikou.

V tureckých městech včetně Ankary se v posledních dnech odehrály potyčky mezi tureckými demonstranty protestujícími proti vládě a policii. Turecká policie jenom v posledním týdnu pozatýkala stovky osob, které se na protestech podílely, vesměs z levicových kruhů.