Na Indii udeřila „himálajská tsunami“

Dillí - Záplavy, které postihly sever Indie, si vyžádaly už přes 500 mrtvých. K povodním došlo kvůli silným monzunovým dešťům, které v současné době sužují velkou část Indie. Jak oznámil premiér státu Uttarákhand, vojáci nalezli v bahně celkem 556 mrtvých těl. Letectvo shazuje lidem ve zhruba stovce odříznutých měst a vesnic potraviny a léky.

Vláda státu Uttarákhand označila nynější záplavy za „himálajské tsunami“. Oblast kolem Kédárnáthu je prý poseta mrtvolami a řada poutníků a turistů, kteří se do města vydali, je nezvěstná. S evakuací lidí z místa pomáhá 5500 vojáků s vrtulníky.

Lidé, kterým mohutné záplavy vzaly domy i veškerý majetek, musí žít v provizorních stanech u silnic. Nemají kam jít a stěžují si, že stát v krizové situaci pomůže jen přibližně jedné rodině z deseti. „Voda se dostala k našim domům za pouhé čtyři hodiny. Přišli jsme o majetek. Chybí nám základní věci, včetně jídla. Ani tenhle stan není od naší vlády,“ stěžuje si Sunu Singh.

Vyplavení Indové přebývají v provizorních stanech
Vyplavení Indové přebývají v provizorních stanech

Monzunové deště nejspíš stojí i za dnešním kolapsem třípatrové budovy na předměstí západoindické Bombaje. Z trosek už záchranáři vyprostili deset těl, může jich být ale ještě mnohem víc. V domě bydlelo údajně devět rodin. V době, kdy se zřítil, většina lidí spala. Situace na místě byla navíc v počátku zmatečná. „Jakmile se naši lidé dozvěděli, co se stalo, okamžitě jeli na místo. Ale když tam dorazila policie, jen nečinně přihlížela,“ říká generální tajemník v Mahárástře Halim Ullah.

Záplavy v Kédárnáthu způsobilo protržení hráze nedalekého jezera. Duchovní Dineš Bagvari ze slavného kédárnáthského hinduistického chrámu, jehož část údajně vzala voda a který zůstává ponořen do bahna a kalu, popsal, že uslyšel „hlasitý výbuch“, když voda prolomila hráz jezera nad městem. „O pár minut později se přihnala voda a během čtvrt hodiny vše odnesla,“ dodal.

Záplavy v Indii
Záplavy v Indii

Záchranáři se dál pokoušejí dostat také do oblastí, které voda odřízla. Podle BBC už se jim podařilo evakuovat desítky tisíc lidí - desítky tisíc dalších ale na pomoc ještě čekají. Pomáhají i vojáci. Indické letectvo do postižených oblastí shazuje základní potraviny a léky.

Monzunové deště trvají v Indii zpravidla od června do září a jsou nezbytné pro tamní zemědělství. Letošní srážky na severu země jsou ale silnější než obvykle. Ve státě Uttarákhand dokonce nejsilnější za posledních 60 let.

Video Indii zasáhly ničivé povodně
video

Indii zasáhly ničivé povodně

Indii zasáhly ničivé povodně

21.6.2013, Z16

Záchranáři v indickém Himálaji pátrají po obětech