Erdogan: Protesty v Turecku a Brazílii? Jde o mezinárodní spiknutí

Istanbul - Turecká policie zasáhla vodními děly proti protivládní demonstraci. Tisíce lidí se znovu sešly na Taksimském náměstí v Istanbulu a házely na těžkooděnce rudé karafiáty. Před týdnem policie demonstranty vyhnala z přilehlého parku Gezi. Právě tam protesty, původně namířené proti kácení stromů, před třemi týdny začaly. Premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jsou protesty součástí stejného mezinárodního spiknutí jako ty, které probíhají v Brazílii.

Erdogan hovořil před tisícovkami svých příznivců v severotureckém Samsunu. Demonstrace jsou podle něj spiknutím nejmenovaných zahraničních sil, bankéřů a médií, kteří podle něj chtějí destabilizovat vládu a ublížit Turecku. „Jsou tam stejné symboly, stejné transparenty, Twitter a Facebook a stejná mezinárodní média. Ty protesty kontrolují stejní lidé. Ti, kteří neuspěli v Turecku, se teď snaží prosadit v Brazílii,“ prohlásil Erdogan. V Brazílii tento měsíc přerostly v celonárodní protesty demonstrace proti zdražení jízdného v městské dopravě.

Lidé se mezitím na Taksimské náměstí vrátili hlavně proto, aby uctili památku čtyř obětí střetů mezi demonstranty a policií z předchozích týdnů. Demonstranti v Istanbulu provolávali hesla jako „Taksimské náměstí je všude“ a mávali vlajkami s výzvou k solidaritě. Doprava na náměstí v srdci Istanbulu byla z velké části ochromena. Policie nasadila vodní kanony poté, co lidé neuposlechli výzev, aby se rozešli.

Demonstrace v Istanbulu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petr David Josek

Také před týdnem demonstranty z parku Gezi u Taksimského náměstí vyhnala policie. Právě tam protesty, původně namířené proti kácení stromů v parku a developerskému projektu, před třemi týdny začaly. Postupně se změnily v demonstrace proti vládě údajně autoritářského premiéra a rozšířily se do dalších měst.
   
Demonstranti na Taksimském náměstí v uplynulých dnech přešli na taktiku tichých a nehybných protestů. Díky tomu v předchozích dnech téměř vymizely střety s policií.

Demonstrace v Istanbulu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petr David Josek
  • Turečtí policisté v posledním týdnu pozatýkali stovky osob, které se podílely na demonstracích.
  • Tisícovky lidí byly při střetech s policií zraněny a čtyři demonstranti a jeden policista dokonce přišli o život.
  • Turecká vláda proto čelila kritice i ze zahraničí, zejména z Německa, což ohrozilo pokračování přístupových jednání mezi EU a Tureckem.