Chmurné vize v Indii: Záplavy mohou vzít až 1000 životů

Dillí - Už na nejméně 680 stoupl počet obětí ničivých záplav v severní Indii. Oznámily to úřady ve státu Uttarákhand, který záplavy zasáhly mimořádně těžce. Premiér tohoto státu se obává, že bilance záplav by mohla stoupnout až na tisíc mrtvých.

Záchranáři se dnes při úsilí evakuovat další tisícovky ohrožených lidí potýkali se špatným počasím. Armáda musela kvůli husté mlze přerušit lety s vrtulníky, které dosud zachraňovaly lidi z ohrožených oblastí. Místo toho vojáci vybudovali improvizované mosty a lidi převáželi do bezpečí po cestách.

Mohutné monzuny způsobily v Indii záplavy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rafiq Maqbool

Pršet nepřestane, situace se bude ještě zhoršovat

Povodně postihly sever Indie v důsledku silných monzunových dešťů, které v současné době sužují velkou část země. Monzunová sezona se silnými srážkami, která trvá zpravidla od června do září, je životně důležitá pro indické zemědělství. Monzuny ale letos přišly dřív než obvykle a podle některých názorů jsou zřejmě nejhorší za 60 let. Ánand Šarma z místního meteorologického ústavu přitom předpokládá, že deště budou v nejhůře zasažených oblastech v příštích dnech pokračovat.

Následky záplav v Indii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rafiq Maqbool

Podle zpravodajského serveru BBC může být kvůli povodním v horách Uttarákhandu od zbytku světa odříznuto 40 000 lidí. Evakuováno už bylo zhruba 82 000 lidí, včetně mnoha turistů a poutníků.