Neklidné volby v Albánii asi vyhrála socialistická opozice

Tirana - Parlamentní volby v Albánii podle prvních odhadů výsledků vyhrála socialistická opozice nad pravicovými stranami v čele s premiérem Salim Berishou. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na výsledky průzkumu mezi voliči. Vítězi voleb se ale podle agentury AFP prohlásily oba tábory, Berishova pravicová koalice i opozice v čele se socialistou Edim Ramou. Výsledky hlasování, které je považováno za test schopnosti Albánců uskutečnit demokratické volby, budou známy nejdřív v pondělí.

Podle výsledků ankety mezi voliči, které přinesla televize Ora News, dostala opoziční koalice složená z levicových stran 52 až 56 procent hlasů. Pravicově konzervativní strany pod vedením Berishy pak získaly 39 až 43 procent hlasů.  

Opoziční levice se v dnešních volbách snažila přerušit „šňůru“ pravicového premiéra Berishy, který se uchází už o třetí mandát za sebou, což je bezprecedentní počin od pádu tvrdě komunistického režimu v roce 1991. Volební místnosti se měly uzavřít v sedm hodin večer. Ústřední volební komise ale kvůli velkému zájmu voličů schválila prodloužení doby hlasování na tak dlouho, jak to bude nutné.

Albánské volby poznamenala smrt stoupence opozice
Albánské volby poznamenala smrt stoupence opozice

Hlasování poznamenaly násilnosti. Při střelbě u jedné volební místnosti byl zabit stoupenec opozice a zraněni tři lidé včetně kandidáta vládní strany.