Slovenský parlament prolomil prezidentovo veto: Mírnější tresty za drogy

Bratislava - Slovensko zmírní tresty za drogové delikty. Soudy budou moci od srpna ukládat obžalovaným podmíněné tresty i v případě, že u nich policie najde větší množství drogy. Rozhodl o tom parlament, který tak prolomil prezidentovo veto. Zmiňovaný zákon poslanci schválili už v květnu, hlava státu jej ale vrátila sněmovně s připomínkami.

Prezident Ivan Gašparovič mimo jiné upozornil, že změna by mohla pomoci i dealerům drog. Ministerstvo spravedlnosti návrh přitom obhajovalo s odůvodněním, že vychází vstříc pouze konzumentům omamných látek.

Na Slovensku hrozí trestní stíhání i za malé množství drog. Mírnější postihy v současnosti platí pouze za držení omamných látek pro osobní potřebu v případě, že zajištěné množství nepřesahuje desetinásobek obvyklé dávky. Parlamentem schválený zákon ovšem umožní, aby podmíněný trest dostala také osoba, u které kriminalisté našli i větší množství drog. Podle prezidenta a části opozice se tak vězení nově budou moci vyhnout i obžalovaní, jež omamné látky prodávají. „Tento návrh snižuje sazby trestů dealerům. Devadesát procent obviněných jsou malí dealeři drog,“ řekl opoziční poslanec a exministr vnitra Daniel Lipšic.

Loni slovenské soudy potrestaly 769 osob za držení drog pro vlastní potřebu. Podle přísnějšího ustanovení zákona, které se vztahuje zejména na výrobce a dealery drog, odsoudily dalších více než 600 lidí. 


Ministerstvo spravedlnosti už dříve uvedlo, že připravuje další zmírnění trestů za drogové delikty. Úřad například zvažuje zvolnění postihů pro uživatele lehkých drog. V České republice není například trestné držení do 15 gramů marihuany.