Zrušte tresty smrti, vyzývá Pan Ki-mun svět

New York - Definitivně skoncovat s „nelidským a nespravedlivým“ přežitkem, kterým jsou tresty smrti a popravy vězňů, vyzval na zvláštním zasedání v newyorském sídle OSN její generální tajemník Pan Ki-mun. Oznámil, že v posledních letech vyřazuje absolutní trest ze svého justičního systému stále více států, ze 193 členských zemí OSN jich zrušilo či pozastavilo tresty smrti už 174.

Od roku 2007, kdy Valné shromáždění OSN vyzvalo členské státy ke zrušení trestu smrti, ustaly popravy odsouzenců v šesti státech - Argentině, Burundi, Gabonu, Lotyšsku, Togu a Uzbekistánu. „Vyzývám všechny ostatní státy, které tak ještě neučinily, aby následovaly jejich příkladu,“ prohlásil generální tajemník OSN.

Zemí s největším počtem poprav podle statistik OSN zůstávají Spojené státy. Trest smrti platí ve 32 z 50 států USA, za posledních 30 let tam popravili kolem 1 300 lidí. Vysoký počet absolutních trestů vynesly i soudy v Číně a Íránu. Minulý rok zemřelo ve světě rukou kata 682 odsouzenců.

Na území České republiky byl trest smrti zrušen v roce 1990. Nahradil ho trest odnětí svobody na doživotí. Podle letošního květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ale více než tři pětiny obyvatel Česka zastávají názor, že v ČR by trest smrti měl existovat.