Při likvidaci velkého požáru v USA zemřelo 19 hasičů

Prescott (USA) - Při boji proti rychle se šířícímu požáru v americkém státě Arizona zahynulo v neděli 19 hasičů. Požár začal v lesích kolem Prescottu severně od arizonské metropole Phoenix v pátek a kvůli vedru a větru se rychle rozšířil. Současná vedra vytlačila teplotu v Las Vegas na místní rekordní maximum - 48 stupňů Celsia. Ve městě už v sobotu na následky přehřátí zemřel jeden člověk a řada lidí musela být ošetřena v nemocnicích.

Skupinu 20 hasičů obklíčil oheň v neděli odpoledne. Hasiči museli kolem sebe postavit protipožární stanovou konstrukci, to ale nepomohlo. „Celý speciální tým zahynul v ohni,“ řekl šéf hasičů v Prescottu Dan Fraijo.

Martin Řezníček, zpravodaj ČT:

„Hasiči se zřejmě dostali do naprosto krizové situace, kdy si v podobných případech vyhloubí v zemi mělkou díru a překryjí se speciální nehořlavou látkou. V tomto případě byl ale zřejmě oheň příliš rychlý, nebo teplota tak vysoká, že deka, konstruovaná na určitou teplotu, prostě shořela.“ 


Požár v okolí měst Prescott a Yarnell nyní řádí na ploše více než 800 hektarů a bojuje proti němu kolem 200 hasičů. Šíření ohně si v neděli vyžádalo evakuaci lidí z 50 domů.

Arizonu zachvátil silný požár
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Tom Story

Nad jihozápadem USA se zastavila oblast horkého vzduchu sevřeného hřebenem vysokého tlaku a předpovědi předpokládají setrvání tohoto stavu nejméně do úterka. Chladnější oceánský vzduch se podle meteorologů v noci nedostává hlouběji do vnitrozemí, takže ani v noci se přehřátý zemský povrch nezchlazuje. Situace vyvolává vzpomínky na vlnu veder z roku 2005, při nichž v oblasti Las Vegas zemřelo 17 lidí.

V sobotu zemřel osmdesátiletý muž z Las Vegas, jehož zdravotníci našli před domem, který neměl klimatizaci. Další starší muž dostal mrtvici za dlouhé jízdy autem, jemuž selhala klimatizace, a byl v Las Vegas ve vážném stavu hospitalizován. Spolu s ním v tomto pouštním centru hazardu a zábavy hospitalizovali další desítky osob. Celá řada lidí vyhledala lékařskou pomoc v oblasti Los Angeles.

V arizonské metropoli Phoenix naměřili meteorologové v sobotu také 48 stupňů, což překonalo rekord z června 1994. V neděli se tam „ochladilo“ na 46 stupňů. V kalifornském Údolí smrti, kde 10. července 1913 padl světový rekord 57 stupňů Celsia, naměřili v sobotu 51 stupňů.

Jihozápad USA trápí rekordní vedra
Zdroj: ČT24

Jako když otevřete troubu…

Na některých místech amerického západu byla zřízena „ochlazovací střediska“ pro bezdomovce a lidi, kteří doma nemají klimatizaci. „Je to jako když otevřete dvířka trouby a udeří vás závan horkého vzduchu. Takové to je, když vyjdete ven,“ řekla meteoroložka z Phoenixu Charlotte Deweyová.

Americké úřady posílily pohraniční hlídky, protože lidem, kteří se snaží nelegálně překročit hranice z Mexika do USA v nehostinných oblastech, hrozí smrt. Minulý týden se v poušti u hranice v Arizoně našlo sedm mrtvých.

Video Arizonský požár si připsal 19 obětí
video

Arizonský požár si připsal 19 obětí

Arizonský požár si připsal 19 obětí

Telefonát Martina Řezníčka

Události o arizonských hasičích

/*json*/{"map":{"lat":35.487511023854,"lng":-113.6865234375,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":34.655803905059,"lng":-112.38189697266,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/