Zákon nestanovil, jak často jsou děti povinny rodiče navštěvovat, ani nevyjasňuje tresty pro ty, kdo tak nebudou činit. Prvotním smyslem je na problematiku upozornit, řekl profesor práv Siao Ťin-ming. „Jeho smyslem je hlavně upozornit na právo starších lidí požádat o citovou podporu. Chceme zdůraznit, že taková potřeba tu existuje,“ dodal.
Čínský parlament schválil změnu zákona loni v prosinci po stále častějších zprávách o starých rodičích, které jejich děti opustily, nebo je zcela zanedbávají. Znění zákona uvádí, že potomci rodičů starších 60 let by měli dohlédnout na to, zda jsou naplňovány jejich denní, finanční i duchovní potřeby.
Domovy důchodců v Číně zatím běžné nejsou
Ačkoli respekt ke starším lidem je v čínské kultuře zakořeněný, tři desetiletí tržních reforem urychlila rozpad některých klasických hodnot včetně tradičního pojetí široké rodiny, která se o své stárnoucí členy stará. Dostupných alternativ v podobě domovů důchodců nebo domů s pečovatelskou službou je v zemi stále málo.
Počet čínských seniorů prudce stoupá a očekává se, že ze současných 185 milionů vzroste do roku 2053 na 487 milionů, tedy 35 procent populace. Nárůst je způsoben jak prodlužující se průměrnou délkou života - ze 41 let na 73 let během posledních pěti desetiletí - tak rodinnou politikou, která počet potomků pro většinu rodin omezuje na jedno dítě.