„Sever souhlasil s rozhovory na pracovní úrovni v 10:00 (19:00 SELČ) 6. července… v Pchanmundžomu,“ oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
K nabídce jednání mohla Soul přimět středeční hrozba několika desítek jihokorejských firem, které varovaly, že se z Kesongu stáhnou kvůli ztrátám, jež od dubnového uzavření společné průmyslové zóny utrpěly. Podnikatelé si stěžují, že se stali obětí politického hašteření mezi Severní a Jižní Koreou.
O zostření krize na Korejském poloostrově se letos postarala Severní Korea, když v únoru uskutečnila svůj třetí jaderný test. Rada bezpečnosti OSN odpověděla zpřísněním sankcí, na což Pchjongjang zareagoval přerušením přímých telefonních linek se Soulem, vyhrocením rétoriky a výhrůžkami válkou Jižní Koreji i USA.
Dalším krokem KLDR bylo uzavření průmyslového komplexu Kesong, počátkem dubna KLDR zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin. Všech 53 tisíc severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, bylo z průmyslové zóny odvoláno. Postupně odešli i všichni Jihokorejci.