Navalnyj by si za finanční podvody mohl odsedět až 6 let

Moskva - Ruská prokuratura při procesu v Kirově navrhla pro čelného představitele opozice Alexeje Navalného šest let vězení. Jeden z nejostřejších kritiků prezidenta Vladimira Putina čelí obžalobě z finančního podvodu. Navalnyj obvinění odmítá a tvrdí, že je zcela vykonstruované na Putinův příkaz. Rozsudek nad ruským opozičním předákem Navalným vynese soud zhruba za dva týdny, 18. července.

„Jestli si myslíte, že uteču, když jsem tu slyšel o šesti letech (vězení), tak se pletete. Mně se totiž líbí to, co dělám, líbí se mi bránit svůj národ a budu v tom pokračovat,“ řekl na závěr Navalnyj. Za trestný čin, z něhož je známý bloger a bojovník proti korupci viněn, hrozil až desetiletý trest odnětí svobody. Prokurátor Sergej Bogdanov dnes navrhl „jen“ šestileté vězení, i to by ale stačilo na to, aby Navalnému znemožnilo účast v příštích prezidentských volbách v roce 2018. 

Opozičník je obžalován, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti Nikity Bělycha zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva. Firmu tím prý poškodil o 16 milionů rublů (přes deset milionů korun).

Vina Navalného nebyla nijak prokázána, tvrdí jeho obhájci

„Shromážděné důkazy hodnověrně potvrzují vinu Navalného,“ uvedl Bogdanov před soudem. Kromě vězení pro něho navrhl také udělení pokuty jeden milion rublů a konfiskaci majetku k uhrazení škody způsobené státu. Obhájci sedmatřicetiletého Navalného, který organizoval největší protesty proti Putinovi, podle agentury Interfax naopak navrhli okamžitě zprostit jejich klienta obžaloby. Jeho vina podle nich nebyla nijak prokázána. 

Navalnyj vypadal podle agentury Reuters po vyslovení návrhu prokuratury trochu otřeseně a vyměnil si nervózní usměv se svou ženou Julijí. Nicméně později novinářům řekl, že nic jiného nečekal. „Stále doufám, že všechno bude v pořádku,“ dodal. 

Podle agentury AFP by Navalnyj měl ještě dnes dostat před soudem slovo. Soudce by měl také během nynějšího slyšení stanovit datum, kdy bude vynesen rozsudek. 

Proces začal už 17. dubna a během důkazního řízení vypovídala v uplynulých měsících ve prospěch Navalného řada významných svědků. Byl mezi nimi i sám gubernátor Bělych. Podle advokátů před soudem prohlásil, že činnost Navalného nezpůsobila Kirovské oblasti žádnou škodu. „S ohledem na informace, jež mám k dispozici, takový závěr učinit nemohu,“ řekl k údajné škodě, již měl obžalovaný způsobit.