Papež František vybízí v první encyklice k otevřenému dialogu

Vatikán - Papež František vydává svou vůbec první encykliku nazvanou Světlo víry. Dokument je podle něj výsledkem společné práce s jeho předchůdcem Benediktem XVI. Encyklika se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. Tentokrát jde především o otázku solidarity s ilegálními imigranty přicházejícími do Evropy. „Papež žádá, aby se o těch, kdo přicházejí bez povolení do Evropy, hovořilo spíš jako o osobách v nouzi,“ uvedl spolupracovník České televize Josef Kašpar.

Text podle agentury AFP zdůrazňuje, že víra je „službou obecnému blahu“, a vybízí věřící, „aby nebyli arogantní“, ale „otevření dialogu“, a to i s bezvěrci. Podle agentury Reuters papežovo poselství o významu křesťanské víry ukazuje, že František nechystá radikální odklon od postojů svého předchůdce, který v únoru překvapivě odstoupil z čela církve. „Když víra je oslabena, hrozí, že i základy lidstva jsou oslabeny,“ praví se v textu, zdůrazňujícím význam víry jako obrany před „masivní ztrátou paměti v našem současném světě“, vyvolanou přehnanou důvěrou v technologie a „subjektivní pravdy jedince“.

Papež František odmítá snahy vykázat víru z veřejného života, protože „víra není soukromá záležitost, individuální pojem či názor“, ale „dobro pro všechny, společné dobro“.


Sňatek homosexuálů je nepřípustný

V textu vydaném v sedmi jazycích (angličtině, francouzštině, italštině, němčině, polštině, portugalštině a španělštině) nový papež také zopakoval kategorické odmítnutí sňatků homosexuálů, neboť manželství „je stabilní svazek muže a ženy“ a jedině z něj „může vzejít nový život“.

František už v polovině června potvrdil, že na encyklice pracuje a že jejím spoluautorem bude jeho předchůdce v čele katolické církve. „Vydáme encykliku napsanou čtyřma rukama. Papež Benedikt dílo začal psát a předal mi ho. Je to velmi silný dokument,“ prohlásil tehdy. Benedikt XVI. začal na své poslední encyklice, věnované víře, pracovat v loňském roce, ale odstoupil ze zdravotních důvodů dříve, než ji stačil dokončit.

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara

Historicky není nijak neobvyklé, že nový papež dopracuje dokumenty připravené svým předchůdcem. Například právě Benedikt XVI. ve své první encyklice použil text, který byl zčásti připraven už za pontifikátu Jana Pavla II.

  • Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Encykliky Benedikta XVI. pojednávaly o lásce (Bůh je láska z roku 2006), naději (Spaseni v naději z roku 2007) a sociálním učení katolické církve (Láska v pravdě z roku 2009).

Nový pontifik se v pondělí chystá poprvé ve funkci opustit Řím. Jeho kroky povedou na italský ostrov Lampedusa, přes který se snaží obrovské množství imigrantů z Afriky dostat za lepším životem do Evropské unie. Podle Vatikánu je František „hluboce pohnutý“ vlnou imigrace a na ostrově hodlá hodit do moře věnec z květin, aby uctil památku těch, kdo při strastiplné cestě přišli o život.