Jednání o Kesongu začalo. Koreje se hodiny nemohly dovolat

Soul - Pchjongjang a Soul jednají o znovuotevření společné korejské průmyslové zóny Kesong. Tu uzavřela KLDR v dubnu uprostřed několik týdnů trvajícího napětí na Korejském poloostrově. Už začátek rozhovorů provázely problémy technického rázu. Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení zhruba dvě hodiny nefungovalo telefonní spojení mezi zeměmi.

Komunistická Severní Korea přijala nabídku Jižní Koreje uspořádat rozhovory ve čtvrtek. Dohoda přišla den poté, co KLDR obnovila telefonní „horkou linku“ mezi oběma zeměmi, a tři týdny po posledním pokusu o dialog mezi oběma Korejemi, které od války v letech 1950 až 1953 zůstávají stále technicky ve válečném stavu.

Uzavření Kesongu způsobilo ztráty za miliardy korun

K nabídce jednání mohla Soul přimět i středeční hrozba několika desítek jihokorejských firem, které varovaly, že se z Kesongu stáhnou kvůli ztrátám, jež od dubnového uzavření společné průmyslové zóny utrpěly. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v červnu oznámilo, že ztráty dosáhly 1,05 bilionu wonů (17,8 miliardy korun).

Severokorejský pohraničník
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kyodo News

Vše odstartoval jaderný test

O zostření krize na Korejském poloostrově se letos postarala Severní Korea, když v únoru provedla svůj třetí jaderný test. Rada bezpečnosti OSN odpověděla zpřísněním sankcí, na což Pchjongjang zareagoval přerušením přímých telefonních linek se Soulem, vyhrocením rétoriky a výhrůžkami válkou Jižní Koreji i USA.

Dalším krokem KLDR bylo právě uzavření průmyslového komplexu Kesong, který vznikl roku 2003 na území KLDR a byl financovaný převážně Jižní Koreou; stal se symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování a působilo v něm 123 jihokorejských firem.

/*json*/{"map":{"lat":37.957462943136,"lng":126.59511566162,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/