Kostaričtí poslanci omylem posvětili homosexuální sňatky

San José – Řadě poslanců na Kostarice se nevyplatilo, že pořádně nepročetli předložený návrh zákona. Omylem totiž jednomyslně schválili zákon umožňující sňatek osob stejného pohlaví. Konzervativci, kteří jsou jen pro tradiční rodinu, si změně v návrhu nevšimli. Prezidentka Laura Chinchillová navíc nový zákon vetovat odmítla a pod legislativu se podepsala, uvedla agentura AP. Homosexuální sňatky jsou legální ve více než deseti zemích světa.

Původní verze návrhu zákona vymezovala manželství jako svazek muže a ženy. Nejkonzervativnější členové Zákonodárného shromáždění si ale nevšimli, že v poslední verzi předložené k hlasování došlo ke změně textu. Schválili tak návrh, který „přiznává sociální práva a výhody občanským sňatkům bez jakékoli diskriminace“.

Pravicoví zákonodárci se nevzdávají

Poslanec Justo Orozco z křesťanské evangelické Strany pro obnovu Kostariky řekl, že spolu s jinými pravicovými zákonodárci proti novému zákonu podnikne právní kroky. „Tento zákon je proti zákonu o rodině a kostarické ústavě samotné,“ řekl.

Podle levicového poslance Josého Villalty, který změny navrhl, byl právní akt schválen jednomyslně. „Potíž je v tom, že existují poslanci, kteří nečtou, o čem hlasují,“ řekl.

V Latinské Americe jsou homosexuální sňatky povoleny v Argentině a v hlavním městě Mexika. Na Kostarice už jistý muž požádal místní ústavní soud o uznání manželského svazku mezi ním a jeho partnerem.

V Česku na jaře „pobavily“ peripetie s odpadní novelou

Že se podobné případy parlamentům nevyhnou, ukazuje i celkem nedávný problém v Česku, a to s novelou o odpadech, v níž se kvůli chybě sněmovny ocitla úleva pro provozovatele solárních elektráren.

Sněmovna totiž poslala do Senátu návrh společně s pozměňovacím návrhem, jenž odkládal povinnost uzavřít smlouvu na likvidaci elektroodpadu do konce roku, a poslanci jej neschválili. Senátoři jej ovšem přijali.

Sněmovna následně odeslala do Senátu opravené znění, ale senátoři ho na konci dubna odmítli podruhé projednávat a zdůvodnili to tím, že novelu už jednou schválili. Prezidentovo veto se pak ale sněmovně podařilo přehlasovat. Poslanci totiž ve zrychleném režimu schválili vládní novelu zákona o odpadech.