Před parlamentní komisí by měli stanout Kinga Gönczová, Zita Gurmaiová, Csaba Sándor Tabajdi, Edit Herczogová (všichni patřící k frakci socialistů) a Lajos András Bokros (který je členem frakce konzervativců a reformistů).
Zpráva Evropského parlamentu zklamala Nečase
Postup Evropského parlamentu vůči Maďarsku zklamal a hluboce udivil českého premiéra v demisi Petra Nečase. Nečas prý nepochybuje o tom, že Maďarsko je demokratický stát, má naopak pochybnosti o legitimitě usnesení samotného parlamentu. „Není přijatelné, aby jakékoli parlamentní těleso prostou většinou politicky rozhodovalo o tom, zda jsou, či nejsou v některém členském státě dodržována základní práva, a to právě proto, že samo toto rozhodování nesmí být v žádném případě politické,“ podotkl ministerský předseda.
Evropský parlament minulý týden během svého zasedání schválil zprávu, ve které maďarskou vládu obviňuje z porušování základních principů demokracie a požaduje nápravu. Vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána si to ale nenechala líbit a hned v pátek předložila parlamentu ke schválení rezoluci s názvem Maďarsko si zaslouží rovné zacházení, podle níž Evropský parlament konal proti evropským hodnotám a narušil svrchovanost Maďarska. Orbán v rozpravě prohlásil, že europarlament překročil své pravomoci a zneužil svou moc.
Rezoluce mimo jiné zdůrazňuje, že Maďaři si nepřejí Evropu, v níž jsou omezovány svobody, v níž velké členské země zneužívají svou moc a v níž je narušována suverenita států. Malé národy prý nemají poklonkovat těm velkým. Dokument rovněž vyzývá maďarskou vládu, aby tlaku EU neustupovala a pokračovala v politice, která usnadňuje životy maďarským rodinám.