Jednání o Kesongu budou pokračovat v pondělí

Soul - Severní a Jižní Korea dnes jednaly o znovuotevření společné průmyslové zóny v Kesongu, která byla uzavřena letos v dubnu v rámci vyostřené krize na Korejském poloostrově. Na žádném řešení se ale zatím nedohodly, jednání budou nicméně pokračovat v pondělí. KLDR dnes alespoň umožnila zástupcům jihokorejských firem komplex navštívit a zkontrolovat svá zařízení.

O víkendu se obě strany v zásadě dohodly na tom, že průmyslový komplex Kesong bude znovu otevřen, „hned jak budou obě země připraveny“. Zatím se ale oba státy rozcházejí v tom, na čí straně je vina za uzavření komplexu.

Výroba v KesonguSpolečná průmyslová zóna v Kesongu vznikla v roce 2003. Leží na území KLDR. Převážně ji financovala Jižní Korea. Kesong se stal symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování a působilo v něm 123 jihokorejských firem. Komplex je však i důležitým zdrojem příjmů pro zbídačenou Severní Koreu.


Jižní Korea chce od Pchjongjangu především pevné záruky před dalším jednostranným uzavřením komplexu. To by pro KLDR ovšem byla trpká pilulka, protože by tím musela přiznat plnou odpovědnost za uzavření Kesongu, míní analytici. „Víkendová jednání znamenala první krok, ale teď začíná ta složitá část,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Zatím není jasné, jak dlouho mohou jednání trvat. Ze Soulu odjela také skupina jihokorejských podnikatelů, aby v Kesongu provedli inspekci svých továren.

Obě Koreje se dnes zároveň dohodly na jednáních o obnovení programu setkávání rozdělených rodin. Severní Korea také navrhla zahájit oficiální rozhovory o obnovení přeshraničních zájezdů, které jsou teď pozastaveny.

Pchjongjang průmyslový park uzavřel v dubnu, v době vyostření krize na rozděleném Korejském poloostrově. Obě země od války v letech 1950 až 1953 zůstávají stále technicky ve válečném stavu.

Severní Korea v únoru provedla svůj třetí jaderný test. Rada bezpečnosti OSN odpověděla zpřísněním sankcí, na což Pchjongjang zareagoval přerušením přímých telefonních linek se Soulem, vyhrocením rétoriky a výhrůžkami válkou Jižní Koreji i Spojeným státům.