V Chicagu byla zavražděna mladá Češka

Chicago - V americkém Chicagu byla v noci z 24. na 25. června zavražděna čtyřiadvacetiletá česká občanka. Pachatel ji ubodal v jejím bytě. Vražda výrazně zasáhla českou komunitu v Chicagu a vedla rovněž k neshodám na místním generálním konzulátu ČR. Situaci má přijet uklidnit český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Chicagská policie trestný čin i nadále vyšetřuje. Mladá žena utrpěla smrtelná bodná zranění v oblasti břicha a hrudi. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování policisté nesdělují žádné další podrobnosti.

Případem se ihned začal zabývat místní generální konzulát. Došlo zde však k určitým sporům a následně byl ukončen pracovní poměr s jednou ze zaměstnankyň konzulátu - měla poskytovat informace, k čemuž neměla oprávnění. Zároveň údajně mylně informovala ohledně identifikace oběti a jejího pohřbu.   

Toto propuštění ale vyvolalo vlnu nevole v české komunitě v Chicagu a několik lidí si na postup generálního konzulátu v celém případu stěžuje u generální inspekce ministerstva zahraničí.

Americká policie
Americká policie

Situaci v Chicagu má uklidnit velvyslanec

„Tragická smrt dívky musí být řádně vyšetřena a vrah musí být potrestán. O vývoji vyšetřování se hodlám osobně informovat u chicagské policie,“ uvedl český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Jak dodal, pokud jde o postup generálního konzulátu v souvislosti s případem, probíhá jeho šetření, jehož výsledek nelze předjímat.

„Během diskuse o tomto případu se objevuje celá řada témat, jak by bylo možné zlepšit spolupráci mezi generálním konzulátem Chicago a českou komunitou. Myslím, že by bylo správné, abychom si o těchto věcech všichni otevřeně promluvili,“ dodal velvyslanec ve vzkazu českým občanům s tím, že do města přijede 24. července a má v plánu se setkat jak s místními Čechy, tak i s tamní generální konzulkou.