Za nehodu vlaku u Paříže může porouchaná výhybka

Paříž – Za včerejší nehodu vlaku u Paříže může podle železniční společnosti technická závada na trati. Šéf francouzských drah Guillaume Pepy oznámil po pátečním neštěstí, kdy osobní vlak se stovkami cestujících vykolejil na nádraží Brétigny-sur-Orge, že následky mohly být ještě horší, kdyby železničáři nezabránili srážce s protijedoucím vlakem. Nehodu nepřežilo nejméně šest lidí a další desítky jsou zraněny. Ještě v noci na dnešek záchranáři pátrali po případných dalších obětech.

Za nehodu může podle železniční společnosti porouchaná výhybka. Rozbila se ocelová spona, která ve výhybce spojuje dvě koleje, závada je podle úřadů předmětem dalšího soudního a technického vyšetřování.

Vlak Intercity z Paříže do Limoges se rozdělil na dvě části. Tři vozy ještě pokračovaly v pohybu, zatímco další čtyři se převrátily na nástupiště. Kdyby se železničářům nepodařilo pohybující se soupravu zastavit, hrozila srážka s protijedoucím vlakem. „Řidič lokomotivy naštěstí reagoval naprosto skvěle a ihned spustil poplach, což zamezilo srážce s protijedoucím vlakem, který by za několik vteřin vrazil do vykolejených vagónů jeho soupravy. Nejedná se tedy o nějaký lidský problém,“ řekl ministr dopravy Frédéric Cuvillier. Ten také popřel předchozí zprávy, že vlak jel příliš rychle. Podle něj jel rychlostí 137 kilometrů za hodinu, což je o 13 kilometrů za hodinu méně, než bylo povoleno.

Záchranáři ošetřili nejméně 192 cestujících. Ve vlaku přitom jelo podle Pepyho zhruba 370 lidí. Do nemocnic muselo být transportováno 30 zraněných. Osm lidí bylo zraněno vážně, řekl v noci na dnešek na místě neštěstí francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. S přeživšími na místě hovořil i francouzský prezident François Hollande.

François HollandeFrancouzský prezident François Hollande: „Chtěl bych vyjádřit soustrast rodinám obětí. Bohužel bude chvíli trvat, než budou všechny oběti identifikovány. Vyšetřování probíhá a jakmile to bude možné, budeme rodiny informovat. Chápu obavy a smutek blízkých a soucítím s nimi.“


Video Nehodu vlaku ve Francii zavinila špatná výhybka
video

Nehodu vlaku ve Francii zavinila špatná výhybka

Nehodu vlaku ve Francii zavinila špatná výhybka

Nehoda vlaku u Paříže mohla být tragičtější