Amerika protestuje proti osvobození Zimmermana, Obama vyzývá ke klidu

New York - Tisíce lidí protestovaly v Americe proti osvobození George Zimmermana, který zabil černošského chlapce Trayvona Martina. Hnutí na ochranu občanských práv plánují protesty i na další dny. Prezident Barack Obama vyzval ke klidu a prohlásil, že rozsudek je třeba respektovat. Zimmermana soud uznal nevinným ve všech bodech obžaloby.

Osvobozující verdikt vyhnal lidi do ulic napříč Spojenými státy. Protestovalo se na Floridě, v Chicagu i v Baltimoru. Lidé skandovali hesla o tom, že chtějí spravedlnost a v Kalifornii skupinka demonstrantů zapálila americkou vlajku. Přes tisíc lidí zaplnilo i newyorské Times Square. Jméno zabitého černošského chlapce se včera objevovalo i na bohoslužbách. „Myslím, že ten rozsudek jasně ukazuje, kde jako země jsme. Zbraní si vážíme víc než našich dětí,“ prtohlásil farář Otis Cole. 

Symbolem protestů se stala mikina s kapucí – podobná, jakou měl sedmnáctiletý Martin na sobě, když ho Zimmerman loni v únoru zastřelil. Před veřejností se chce útočník i po osvobození nějakou dobu skrývat. Za rasový podtext celého procesu mohou podle Zimmermanova bratra Roberta hlavně média.

Video Američané protestují proti osvobození Zimmermana
video

Američané protestují proti osvobození Zimmermana

Američané protestují proti osvobození Zimmermana

10:00 15.7.

Sporný verdikt kolem George Zimmermana

Rozhovor s Igorem Lukešem

Ke klidu po vynesení verdiktu vyzvaly obě strany konfliktu i prezident Obama. Podle něho je třeba závěr poroty respektovat. Případ může mít ale ještě dohru u civilního soudu. Ministerstvo spravedlnosti zvažuje proti Zimmermanovi občansko-právní spor. Obviněn by mohl být ze zločinu z nenávisti.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney:

„Jde o rozhodnutí, které náleží ministerstvu spravedlnosti. Není to případ, do něhož by se prezident pletl.“


Ministr spravedlnosti Eric Holder dnes před černošským publikem prohlásil, že Martinova smrt byla tragická a zbytečná, měla by ale podnítit veřejnou debatu, jak podobným neštěstím předejít: "Bez ohledu na právní rozhodnutí, které bude učiněno, věřím, že tato tragédie nám poskytne další příležitost poctivě hovořit o spletitých a emocemi nabitých problémech, které tento případ nastolil.“