V hoře cukru ukryté součástky raket, loď mířila do KLDR

Panamá – Panama údajně zadržela severokorejskou loď plující z Kuby, která se snažila provézt Panamským průplavem součástky na výrobu vyspělých raket. Informoval o tom panamský prezident. Zásilka byla ukrytá v kontejnerech v tunách cukru. Kapitán lodi se pokusil o sebevraždu.

Panamský prezident Ricardo Martinelli na svém účtu na Twitteru oznámil, že panamské úřady zadržely v Panamském průplavu podezřelou loď. Prověřovaly, zda nejsou na palubě drogy. Jenže nakonec našly na palubě něco úplně jiného. 

„Měli jsme podezření na drogy… Když jsme začali vykládat (loď), která mířila z Kuby do Severní Koreje, našli jsme 22 tisíc tun cukru a také kontejnery, které pravděpodobně obsahovaly sofistikované raketové součástky,“ upřesnil Martinelli. 

„Svět musí vědět, že není možné přepravovat Panamským průplavem nenahlášené válečné zbraně,“ komentoval to přitom Martinelli. Kapitán lodi se podle panamského prezidenta pokusil o sebevraždu a posádka se po zásahu panamské policie vzbouřila. 

Úřady loď zadržely kvůli dalšímu vyšetřování, zadržely i 35 členů posádky. Loď nyní kotví u Manzanilla. 

Podle sankcí OSN nesmí Severní Korea ani vyvážet, ani dovážet zbraně. Opatření proti KLDR zpřísnilo mezinárodní společenství letos v únoru poté, co Pchjongjang údajně provedl jadernou zkoušku.

Hackeři z KLDR útočili na Jihu

Od té doby panuje na Korejském poloostrově napětí. A to nejen kvůli severokorejskému zbrojnímu programu. Například dnes oznámila jihokorejská prezidentka, že KLDR napadla v červnu webové stránky jihokorejských vládních organizací.

Vyplývá to prý z analýzy kódu, internetových adres a počítačů zapojených do útoků. Hackeři pronikli do portálů na sdílení souborů, aby odhalili bezpečnostní chyby. Ukradli přitom z portálu prezidentky a vládní strany informace o milionech lidí. Pchjongjang přitom už v minulosti odmítal, že by útočil na jihokorejské počítače.