Ruský prezident v podmořské limuzíně obdivoval vrak lodi

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin podnikl další z řady kaskadérských kousků. Tentokrát se ve Finském zálivu ponořil v miniaturní ponorce, aby prozkoumal vrak staré lodi. Zřejmě si tak chce napravit reputaci, v minulosti si totiž zahrál na archeologa a našel na dně moře vzácné amfory. Jenže později se ukázalo, že to byla jen scénka pro média a že vázy byly na dně pro Putina nastrčené.

V minulosti Putin hasil lesní požáry, závodil v tahačích nebo formuli, pomáhal jeřábům s cestou do teplých krajin nebo chytal divoké tygry. Teď se neohroženě vrhl na dno moře. V Baltském moři si v miniponorce osobně prohlížel vrak carské lodi, která se potopila v roce 1869. 

Ruský prezident se do hlubin vydal v luxusní pětimístné miniponorce C-Explorer-5, která stojí skoro 2,5 milionu dolarů a kterou někteří nazývají „první světovou podmořskou limuzínou“. Putin byl z podmořského zážitku nadšen: „Velice zajímavé, působivé… je to jako kdyby vás stroj času přenesl do jiné doby.“ Dojem prý jen trochu kazil fakt, že ponorka má kulovitá skla, a tak byl pohled na vrak trošku zkreslený.   

Loď Oleg

… se potopila ve Finském zálivu v roce 1869, leží v 60metrové hloubce. Loď šla ke dnu po srážce s obrněnou lodí, na dno přitom klesla jen za 12 minut. Loď je podle Putina dobře zachovaná, většina zbrojního arzenálu zůstala neporušená a dost dobře šel podle něj přečíst i samotný název plavidla. Vrak lodi objevili potápěči už v roce 2003.


Video Reportáž Václava Černohorského
video

Reportáž Václava Černohorského

Putin má velmi nabitý program, zatímco včera si prohlížel dno ve Finském zálivu, dnes už na dálněvýchodním ostrově Sachalin sledoval největší vojenské manévry od sovětských dob. Cvičení začalo již v noci z pátku na sobotu a účastní se ho na 160 tisíc vojáků, okolo tisícovky tanků a obrněných vozidel, 130 letadel a vrtulníků a okolo sedmi desítek lodí Tichomořské flotily.

Putin sleduje vojenské manévry
Putin sleduje vojenské manévry