Nelson Mandela slaví narozeniny

Pretoria - Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela dnes slaví 95. narozeniny. Jeho životní jubileum je pro JAR významným svátkem, neboť se tento černošský politik zásadním způsobem zasloužil o pád rasistického režimu. Nositel Nobelovy ceny za mír se ale oficiálních oslav neúčastní, neboť se v nemocnici v Pretorii zotavuje z vážné infekce plic.

Narozeniny exprezidenta si připomíná i OSN, která dnešek prohlásila za Mezinárodní den Nelsona Mandely. Lidé by podle OSN dnes měli 67 minut činit dobro, neboť legendární bojovník proti apartheidu byl politicky činný 67 let. Spojené národy proto vydaly 67 tipů na dobré skutky, například uzavřít nové přátelství, navštívit umírající nebo předčítat někomu, kdo sám číst nemůže.

Vilém Řehák, afrikanista

„Po roce 2004, kdy Mandela politiku opustil, do ní už ani prakticky nezasahoval. Prezidentem se stal až v 76 letech, odcházel po osmdesátce. Takže potom se stáhl do ústraní a stal se spíše takovou morální autoritou.“


Valného shromáždění OSN v New Yorku, které se koná na Mandelovu počest, se mimo jiné zúčastní americký exprezident Bill Clinton nebo americký zpěvák Harry Belafonte, který v 50. letech proslul jako král kalypsa.

  • „Řekl bych, že symbol Nelsona Mandely tady zůstane i po jeho smrti. Lze ale předpokládat, že v určitém dlouhodobém časovém horizontu ta jeho ikonická stránka bude spíše upadat. I třeba v souvislosti s tím, jak se bude vyvíjet Jižní Afrika,“ podotkl Řehák.  

Mandela, který byl za své protirasistické postoje bývalým režimem 27 let vězněn, je od 8. června v nemocnici kvůli plicní infekci. Lékaři jeho stav označují za vážný, ale stabilní. Podle příbuzných se Mandelův zdravotní stav zlepšuje. V kritickém stavu byl koncem června, kdy se země podle médií chystala na brzké oznámení jeho smrti.

Zindzi Mandelová, dcera Nelsona Mandely:

„Ráda bych každého z vás ujistila, přestože nejsem lékařka, že zdravotní stav mého otce se zlepšuje. A my se moc těšíme na to, že ho brzy budeme mít zase doma. Opravdu si přejeme, aby už nemusel být v nemocnici.“


„Dál pozitivně reaguje na léčbu a jsme povzbuzeni pokroky v jeho zdravotním stavu,“ prohlásil jihoafrický prezident Jacob Zuma, který dnes Mandelu také v nemocnici navštívil. „Děkujeme všem, kdo ho podporují během jeho hospitalizace s nezměrnou láskou a citem,“ dodal.

V Jihoafrické republice dnešní oslavy začaly, když miliony školáků po celé zemi zazpívaly bývalému prezidentovi Happy Birthday. Dobrovolníci uctili 67 let Mandelovy politické činnosti 67 minutami charitativních prací, při nichž vysazovali stromy, malovali školy a sirotčince, uklízeli nemocnice a rozdávali jídlo chudým. Prezident Zuma předal chudým bělošským a černošským rodinám v oblasti metropole Pretorie nové byty. Před pretorijskou nemocnici, kde se Mandela zotavuje, přicházejí gratulanti a nechávají tam vzkazy na exprezidentovu podporu.

Prezident EU Herman van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso při návštěvě Pretorie pomáhali s balením potravinových balíčků na charitativní akci. Různá místa v Jihoafrické republice ozdobilo 95 plakátů v rámci akce mladých jihoafrických umělců, které budou vydraženy ve prospěch dětské nemocnice, jež ponese Mandelovo jméno.

Video Reportáž Lenky Nechvátalové
video

Reportáž Lenky Nechvátalové

Reportáž Lenky Nechvátalové

U 18.7.

Mandela slaví narozeniny

Rozhovor s Vilémem Řehákem

Rozhovor se sociální antropoložkou Hanou Horákovou