Izrael a Palestina možná obnoví mírové rozhovory

Jeruzalém – Americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že se rýsuje obnovení izraelsko-palestinských mírových jednání. Strany se dnes dohodly na jejich základech. Izraelci a Palestinci se tak v nadcházejícím týdnu sejdou ve Washingtonu k úvodním rozhovorům. Základem Kerryho plánu má údajně být obnovení rozhovorů na základě uznání budoucí Palestiny v hranicích před izraelskou okupací z roku 1967 a z palestinské strany uznání Izraele jako „židovského státu“.

Dosud přitom Kerryho úsilí obnovit izraelsko-palestinské mírové rozhovory vypadalo beznadějně. Kerry se ale večer v Ramalláhu tento týden už potřetí setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a poté oznámil, že se rýsují mírové dohody Palestiny a Izraele. „Dospěli jsme k dohodě, která stanovuje základ k restartu přímých rozhovorů mezi Palestinci a Izraelci,“ uvedl Kerry.

Dohoda je podle něj stále ještě ve fázi formálních úprav, a proto její podrobnosti zatím nezveřejní. „Nejlepším způsobem, jak dosáhnout během těchto jednáních obratu, je ponechat je neveřejné,“ vysvětlil. „Víme, že úkoly v nadcházejících dnech vyžadují mnohdy velmi těžkou volbu. Dnes jsem nicméně optimistický,“ dodal ministr.

Kerry o úspěchu své „kyvadlové diplomacie“, kdy během šesti návštěv tohoto regionu od svého únorového nástupu do úřadu opakovaně jednal s představiteli Izraele a Palestiny, informoval před odletem z Jordánska.

O Kerryho nejnovějším návrhu platformy pro obnovu rozhovorů jednalo od čtvrtka do dnešních ranních hodin palestinské vedení, aniž by ho schválilo. Výsledkem bylo rozhodnutí vyzvat Izrael k souhlasu s rámcovými hranicemi budoucího palestinského státu. Palestinská strana dosud podmiňovala obnovu jednání s Izraelem celkovým zastavením jeho výstavby v osadách na palestinských územích. Tato podmínka nyní ustoupila do pozadí a nahradila ji otázka hranic. Náměstek izraelského ministra zahraničí Zeev Elkin ale prohlásil, že palestinský stát v hranicích z roku 1967 by byl „sebevražedný“.

John Kerry na návštěvě Blízkého východu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mandel Ngan

Přimět Izrael k pokračování spolupráce s Kerrym se snažil i americký prezident Barack Obama v telefonátu izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Netanjahuova nová vláda, vzešlá z lednových parlamentních voleb, je ovšem silně nakloněná izraelským osadníkům na palestinských územích. Pravicoví členové kabinetu prohlásili, že by s Netanjahuem dále nespolupracovali, pokud by na jednání na základě Kerryho návrhu přistoupil.

Od svého únorového nástupu do úřadu přijel Kerry do tohoto regionu už pošesté, aby se pokusil přimět obě strany k obnově mírových jednání. Ve středu navíc zahraniční agentury přinášely zprávy o tom, že je blízko průlomu. Palestina i Izrael ale stále trvají na svých podmínkách. Mírová jednání uvízla na mrtvém bodě na podzim 2010 a jejich podmínky trvají. Palestinci žádají zastavení výstavby osad na palestinských územích. Izrael zase odmítá uznat hranice z roku 1967.

Obnovu jednání o mírové dohodě odmítlo podpořit radikální palestinské hnutí Hahmas, které ovládá pásmo Gazy. Podle něj Mahmúd Abbás, vůdce hnutí Fatah, není mužem, který by měl hovořit za Palestinu. „Abbás nemá žádnou legitimitu, aby vyjednával za palestinský lid o zásadních otázkách,“ sdělil mluvčí Hamasu.

Video Izrael a Palestina by mohly obnovit mírové rozhovory
video

Izrael a Palestina by mohly obnovit mírové rozhovory

Izrael a Palestina by mohly obnovit mírové rozhovory

S6 20.07.2013 8.00

Reportáž Jakuba Szántó

Telefonát Jakuba Szántó

Začátek mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou je v nedohlednu