Z libyjského vězení uteklo přes tisíc trestanců

Benghází (Libye) - Z věznice nedaleko východolibyjského Benghází dnes uprchlo víc než tisíc trestanců.  Útěku předcházela vzpoura, ostraha věznice dostala příkaz po uprchlících nestřílet.

Vězňové se vzbouřili ve věznici Kojifíja v době, kdy sousední Benghází zachvátily masové demonstrace proti vlně politických vražd. Bezprostředně po útěku se údajně libyjským bezpečnostním silám podařilo několik vězňů zadržet.

Není ale jasné, zda vězeňská vzpoura s nepokoji bezprostředně souvisí, či zda trestanci jen využili chaotické situace. Místní média spekulují, že při útěku dostali trestanci pomoc zvenčí.

Incident potvrdil premiér Alí Zajdán. Prohlásil, že útoku napomohli lidé bydlící v okolí věznice, kteří nechtěli žít v sousedství kriminálníků. Seznam prchajících vězňů byl podle něj zaslán pohraničním postům a policejním služebnám.

Podle zdroje z věznice jsou mezi prchajícími těžcí zločinci. Někteří z vězňů byli odsouzeni za činy spáchané ve jménu dřívějšího režimu Muammara Kaddáfího.

Benghází, které se v době masového odporu proti vládě Muammara Kaddáfího stalo hlavním městem revoluce, proslulo násilnostmi a notoricky špatnou bezpečnostní situací. Loni tam byl zavražděn velvyslanec USA Chris Stevens a tři další Američané.