Vrak perlové lodi se po tři čtvrtě století stane památkou

Sydney - Jediný známý vrak japonské perlové lodi v australských vodách se stane chráněnou památkou. Sanyo Maru, která jako mateřská loď poskytovala jídlo, palivo a čerstvou vodu lodím lovícím perly, se potopila v červenci 1937 v nečekané bouři. Leží na kýlu v hloubce 27 metrů asi 60 kilometrů od pobřeží Arnhemu na severu Austrálie.

Kolem Sanyo Maru vznikne ochranná zóna o ploše 200 hektarů, řekl novinářům ministr životního prostředí a národního dědictví Mark Butler. „Musíme zajistit ochranu tohoto unikátního vraku, který je významnou součástí australské historie,“ dodal. „Nedostatek historických i současných informací o obchodu s perlami v Austrálii posiluje nutnost chránit vrak Sanyo Maru coby významnou součást společné australské a japonské námořní historie,“ uvedl Butler, podle nějž je vrak mimořádně dobře zachovalý.

Loď byla naložená značným množstvím nasbíraných perel a na palubě měla dvacetičlennou posádku. Všichni s výjimkou dvou se před 75 lety zachránili.

/*json*/{"map":{"lat":-12.425847783029,"lng":133.7255859375,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/